שיפור חיי המין וייצור תאי גזע

תא לחץ ייצור תאי גזע חדשים במח העצם

אנו שומעים יותר ויותר על תאים מסתוריים הנקראים "תאי גזע" וסגולות הריפוי שלהם. מה הם, אם כן, אותם "תאי גזע" ומה מייחד אותם?

מה הם תאי גזע?

בגוף האדם מצויים מאות סוגים של תאים המרכיבים את כל הרקמות והאיברים: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים, תאי זרע, תאי ביציות, תאי קשקש ועוד. בין התאים נמצא גם סוג תא הקרוי "תאי גזע".
בניגוד לתאים אלו, תאי גזע לא עברו התמיינות (מיון והתאמה) סופית בכדי להתאים לסוג רקמה מסוים. לכן, תאים אלו יכולים להתמיין ולהפוך לתאים ספציפיים או להמשיך ולהתחלק.

האם קיימים תאי גזע מסוגים שונים?

התשובה היא כן. ישנם מספר סוגים של תאי גזע. סוגי התאים נקבעים בהתאם ליכול שלהם להתמיין ולהפוך לתאים אחרים:
תאי גזע טוטיפוטנטיים הם תאי גזע בעלי פוטנציאל מקסימלי להתפתח ולהפוך לכל תא בעובר ובשליה.
תאי גזע פלוריפוטנטיים הם תאי גזע שיכולים להתפתח ולהפוך לכל תא בגוף.
תאי גזע מולטיפוטנטיים הם תאי גזע שיכולים להתפתח ולהפוך לתא מתוך קבוצה של סוגי תאים, למשל תאי דם שונים. לדוגמה, תא גזע המטופיוזיס יכול להפוך לתא דם אדום, תא דם לבן או טסית דם, אך אינו יכול להפוך לתא אחר שאינו אחד מהשלושה.
בגוף קיימים גם תאי גזע שיש להם היכולת להתפתח ולהפוך לסוג תא אחד ספציפי או למספר מצומצם של סוג תאים.

שימושים רפואיים בתאי גזע

אחד מתחומי המחקר החמים ביותר כיום ברפואה ובמחקר הביולוגי הוא מחקר תאי גזע. הטיפול בהשתלת מח עצם (נקרא גם לשד העצמות), המורכב בעצם מתאי גזע, משמש כבר שנים רבות לטיפול במגוון מחלות דם, בינהן סוגים שונים של מחלות סרטניות כגון לוקמיה, לימפמה, מיאלומה, וגם מחלות שאינן סרטניות: אנמיה, מחלות חסר מח עצם מולד או נרכש (למשל, כתוצאה מהרס מח העצם בעקבות טיפולים כימותרפיים) ועוד.
השתלת תאי גזע נבחנת גם עבור מחלות שמקורן במערכת העצבים כגון שיתוק מוחין, ניוון שרירים ואפילו אוטיזם.
מחקרים נוספים בוחנים את יכולתם של תאי גזע לטפל במחלות ניווניות כגון אלצהיימר ופרקינסון.

מהיכן נלקחים תאי גזע למטרת טיפולים רפואיים?

תאי גזע לביצוע הליכים רפואיים נלקחים כיום משני מקורות עיקריים: מח העצם או דם טבורי, הנאסף מיד לאחר הלידה מהשלייה. היתרון בתאי גזע מדם טבורי לעומת תאי גזע ממח העצם הוא עצם היותם מצויים בשלב התמיינות מוקדם יותר ובעלי יכולת התחדשות טובה ולכן בעלי פוטנציאל להתפתח לסוגים מגוונים יותר של תאים.
השתלת תאי גזע מוח העצם ניתן להתבצע כהשתלה עצמית ("תרומה" של החולה לעצמו) וניתן לבצע מתורם חיצוני.

הגברת ייצור תאי גזע באמצעות נשימת חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה (חמצן היפרברי)

הטיפול בנשימת חמצן טהור (100% חמצן) ודחוס משמש לטיפול בתאים ורקמות. ערכי לחץ החמצן בתא לחץ יכולים להגיע עד פי 20 מהלחץ האטמוספרי הרגיל. ברמות לחץ חמצן גבוהות ההמוגלובין, המוביל את החמצן מהריאות לתאי הגוף כבר רווי ולכן יתרת החמצן מומסת בפלסמת הדם ומגיעה עם זרם הדם לתאים ורקמות הגוף השונות ומעשירה אותם בחמצן.
העשרת תאי הגוף בחמצן מאיצה ומעודדת את פעולתם של מנגנונים פיזיולוגיים, בהם גם מנגנוני ריפוי ומנגנונים המגבירים את ייצור תאי גזע במח העצם ומחישים את התמיינותם.
הטיפול בתא לחץ מתאים למי שעבר טיפולי הקרנות, טיפולי השתלה, למניעת זיהומים ודלקות, אנמיה ועוד.

אומנם מחקרים רבים הבוחנים את סגולות הריפוי של תאי גזע עדיין לא הסתיימו, אולם חשיבותם של יצירת תאי גזע חדשים והאצת תהליך התמיינותם לצורך טיפול במחלות קשות וריפוי כבר מובנת ומוכרת.
כבר כיום נצבר ניסיון של עשרות שנים בזכות טיפולי השתלת מח העצם וכן טיפולים בתאי גזע שנלקחו מדם עוברי. גם לרפואה ההיפרברית ולטיפול בתא לחץ תרומה משמעותית להתפתחות תאים אלו והם ניתנים כטיפול תומך ומחזק עבור מצבים רפואיים שונים.

 

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.