תא לחץ לטיפול בשבץ מוחי

טיפולים בתא לחץ לאירועים מוחיים ושבץ מוחי

אירוע מוחי, או בשמו האחר שבץ מוחי, עלול להתרחש כאשר נגרמת הפרעה באספקת הדם לרקמת מוח. הפרעה זו מהווה את הגורם העיקרי לנכות בקרב קשישים בעולם המערבי. אירוע מוחי עלול ליצור נזק עצבי (נוירולוגי) קבוע ואף להוביל למוות.
אירוע מוחי נוצר באופן פתאומי. התסמינים בעקבות האירוע עלולים להחמיר בשעות שלאחר רגע הפגיעה. עקב המהירות בה מתרחש האירוע, רק פחות ממחצית הנפגעים מגיעים לקבל טיפול בחלון הזמן כדי המאפשר למנוע מצב של מוות או נכות קבועה.
לקות בתפקוד הנפגע עלולה להיגרם בהתאם למקום בו נוצרה הפגיעה. למשל, פגיעה באזור במרכז הדיבור במוח, האזור השולט על הדיבור, יפגע ביכולות הדיבור של הנפגע. פגיעה מאירוע מוחי עלולה לגרום גם לשיתוק בגפיים וקשיי הליכה.

מהם הגורמים לשבץ מוחי?

ישנם שני מצבים העלולים לגרום לשבץ מוחי:
קריש דם – קריש דם נוצר וחוסם את העורק המוביל דם למוח. חסימה זו יוצרת הפרעה באספקת הדם למוח ובכך גורמת לנזק נוירולוגי. קרישי דם עלולים להיווצר במקום אחר בגוף ("תסחיף" בזרם הדם) או להיווצר במקום הפגיעה עצמו. אנשים החולים בפרפור פרוזדורים, הגורם להיווצרות קרישים בדם, נמצאים בסיכון הגבוה פי חמש לחוות אירוע מוחי. אירוע מוחי הנוצר מחסימה של קריש דם נקרא "אירוע מוח איסכמי".
דליפת דם מכלי דם במוח – גורם זה הוא נדיר יותר. אירוע מוחי מסוג זה נוצר כאשר מתרחשת דליפת דם מכלי דם במוח ויוצרת לחץ על אזור מסוים ברקמת המוח. אירוע מוחי מסוג זה נקרא "אירוע מוחי דימומי" (וגם, "אירוע מוחי המורגי")

תסמינים לאירוע מוחי

לאירועים מוחיים ישנם מגוון רחב של תסמינים הנוצרים בהתאם למקום הפגיעה. כמה מהתסמינים הנפוצים הם:
פגיעה במרכז הדיבור – פוגעת ביכולת הדיבור של הנפגע
פגיעה במרכז הראיה – פוגעת בשדה הראיה של הנפגע. הפגיעה יכולה להיות דו צדדית או חד צדדית (פגיעה במחצית הימנית או השמאלית של שדה הראיה).
פגיעה במרכז המוטורי – פוגעת ביכולת התנועה ועלולה לגרום לקשיי הליכה ולשיתוק בגפיים. גם במקרה זה פגיעה עלולה להיות דו צדדית או חד צדדית בה פלג גוף אחד (ימני או שמאלי) נפגע.
תסמין נוסף הוא שיתוק בפנים. לעיתים שיתוק פנים חד צדדי.
מעבר לתסמינים אלו עלולים להיווצר תסמינים נוספים, כגון פגיעה ביכולת האכילה. כאמור, התסמינים וחומרתם נוצרים בהתאם לאזור במוח בו נוצרה הפגיעה.

טיפולים הניתנים לנפגעי אירועים מוחיים

עם הגעת הנפגע לבית החולים יינתן לו טיפול מיידי להמסת קריש הדם היוצר לחץ על רקמת המוח, וזאת במקרה של אירוע מוחי איסכמי. המסה יכולה להתבצע באמצעות מתן תרופות (לרוב דרך הוריד) או, במקרים מסוימים, באמצעות הליך צנתור. החולה ישהה בבית החולים מספר ימים ובהתאם למצבו ולרמת הפגיעה ישלח לשיקום ביתי או למסגרת שיקומית אחרת המתאימה עבורו.
האירוע יכול לקרות באופן חד פעמי או והנפגע יכול לחוות אירועים חוזרים. לכן, שטיפול שגרתי, יקבל המטופל כדורים או תרופות לדילול דם, לדוגמה אספירין או תרופות אחרות, וזאת כדי למנוע היווצרות קרישים בדף ואירוע חוזר.
מלבד טיפולים תרופתיים מומלץ לנפגעים לנהל אורח חיים בריא הכולל איזון לחץ דם, איזון רמת כולסטרול ואיזון סוכרת.

רפואה היפרברית לשיקום מאירועים מוחיים ומניעתם:

רפואה היפרברית היא הליך רפואי המטפל במצבי בריאות שונים באמצעות נשימת חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה לריאות. הטיפול מבוצע בתא לחץ לתוכו נדחס חמצן בלחץ גבוה אותו נושם המטופל, לרוב באמצעות מסיכה אישית. כאשר חמצן נקי ודחוס נכנס לריאות חלבון ההמוגלובין שתפקידו "להסיע" את מולקולות החמצן לכל תאי ורקמות הגוף כבר רווי ולכן יתרת החמצן מומסת בפלסמת בדם. כך מוסע "עודף" החמצן באמצעות מערכת הדם ומגיע לכל תאי הגוף, גם תאים ורקמות שלא קיבלו חמצן מסיבה כלשהי, לדוגמה עקב חסימה.

כיצד טיפול זה יכול לסייע למי שחוו שבץ מוחי או נמצאים בסיכון גבוה לחוות אירועים מוחיים?

הגעת חמצן וחדירתו לתאים שניזוקו עקב חסימה או לחץ שהופעל עליהם, מחזירה לתאים אלו את האנרגיה והחיוניות שאבדה להם ומחדשת את יכולתם לבצע חילוף חומרים תאי (מטבוליזם תאי) ובכך לסלק פסולת וזיהומים שהצטברו בהם.
תאי המוח שנפגעו באופן חמור במהלך האירוע המוחי ומקבלים רמות חמצן גבוהות, עשויים "להתעורר" ולחזור לתפקוד. התאים שנפגעו וחוזרים לפעילות מסייעים לנפגעים להתגבר על התסמינים אותם הם חווים בהתאם למרכז הפעילות שנפגע. טיפול זה תורם לשיקום מהיר וחזרה למהירה יותר לחיים באיכות טובה יותר.
מעניין לדעת שמחקרים הראו שטיפול בתא לחץ תרם לחידוש תאים שנפגעו מאירועים מוחיים גם מספר שנים לאחר האירוע.

מה עוד מתרחש בגוף נפגעי שבץ מוחי בזכות הטיפול בתא לחץ?

בנוסף לטיפול הישיר בתאי המוח שנפגעו וכתוצאה מכך חזרה לתפקוד פיזיולוגי משופר, לטיפול זה יתרונות רבים נוספים לנפגעי אירועים מוחיים. בהם:
• עידוד יצירת כלי דם חדשים ובריאים המסייעים באספקת החמצן לתאי המוח באופן קבוע.
• עידוד והאצת יצור תאי גזע והתמיינותם.
• הפחתת נפיחויות ובצקות.
• טיפול בזיהומים וחיידקים (בזכות שיפור שהטיפול מעניק לתפקוד הכדוריות הלבנות).
• שיפור הזיכרון, שיפור התפקוד הקוגנטיבי ותחושת צלילות.

בכדי שלטיפול תהיה השפעה, לא די בטיפול אחד בודד. בארץ, ניתן אישור לסדרה של 15 טיפולים בלבד למי שעברו אירוע איסכמי, אך על מנת שהטיפול בתא לחץ יהיה אפקטיבי יש לחזור עליו באופן יומיומי לתקופה של מספר חודשים.

 

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.