רפואת עור קוסמטית ורפואה פלסטית

רפואת עור קוסמטית ורפואה פלסטית

הסיבות לבעיות עור הן רבות. אפשר להאשים אותן באקלים הים תיכוני החם והלח, החשיפה לשמש ולקרינת UV, זיהום האוויר, אורח החיים המודרני הכולל לחצים ודאגות, תזונה לקויה, מיעוט שתיית מים, תאונות, מחלות, גנטיקה וגיל. בכל תקופה בחיים הגיל מביא עימו בעיות אחרות: אקנה, בגיל צעיר (ולעיתים מבוגר), סימני מתיחה בהריון, נגעי עור כגון אנגיומות דובדבן הנפוצות אחרי גיל 30, החלשות והתעייפות שרירי העור בגיל 40, הפחתה בייצור הקולגן ועוד אינספור סיבות.

בעיות עור מפריעות בעיקר כאשר הן באות לידי ביטוי בעור הפנים אך התחום כולל גם טיפולים בגוף כולו. ישנם מקרים בהם הטיפול נדרש לבעיות הנראות לעין הפוגעות באיכות החיים של המטופל וישנם מקרים בהם אנשים בוחרים לבצע טיפולי עור מבחירה, כדי לתחזק מראה צעיר. הטיפול בבעיות עור מתבצע במסגרת תחומי רפואת העור הקוסמטית והפלסטית.

מהם תחומי רפואת עור קוסמטית ורפואה פלסטית?

רפואה פלסטית עוסקת בתחומי הכירורגיה הפלסטית וכוללת טיפולים במומים מולדים כגון שפה שסועה, שחזור רקמות והשתלת עור, למשל במקרים של כוויות או כריתת שד. היא גם עוסקת בטיפול בפצעים קשיי ריפוי. רפואה פלסטית משלב בתוכה גם רפואה אסתטית כגון ניתוחים להרמת חזה, פילינג, ניתוחי עפעפיים, ניתוחי שאיבת שומן והסרת עודפי עור ונגע עור.
רפואת עור קוסמטית או רפואת עור אסתטית היא תת-תחום של ענף רפואת העור (דרמטולוגיה) העוסק בהליכים פולשניים ושאינם פולשניים במטרה לטפל בבעיות עור, כגון: גידולים בעור שאינם ממאירים ואינם מצריכים ניתוחים, צלקות מסוגים שונים (כוויות, חתכים, צלקות שנגרמו מאקנה ומחלות עור), פיגמנטציה, נגעים עוריים, הזעת יתר, סימני מתיחה והזדקנות העור.
שני התחומים משיקים זה לזה.

טיפול עור המבוצעים בתחום רפואת העור האסתטית והפלסטית

בשנים האחרונות הולכת ומתפתחת מגמה של הפחתת ניתוחים פלסטיים כירורגיים והחלפתם, על הסכנות ואי הנוחות שכרוכה בהם, בטיפולים פחות אגרסיביים ופחות פולשניים המתבצעים לא רק בבתי חולים אלא גם בקליניקות. כיוון שקיימת דרישה עצומה מצד השוק לשמור על מראה עור אסתטי וצעיר התפתחו וממשיכות להתפתח, ללא הרף, סביב עולם רפואת העור הקוסמטית מגוון שיטות טיפוליות רחב. בין הטיפולים ניתן למצוא הזרקת חומרים שונים (חומצה היאלורונית, בוטוקס, קולגן) למילוי ומיצוק העור, ביצוע פעולות לקילוף העור (פילינג), טיפולים להמסת שומן, טיפולי לייזר, גלי רדיו ופוטותרפיה. קיימים טיפולים ממוקדים לנגעים כגון הקפאת נגעים בחנקן נוזלי, מחט חשמלית וטיפולים רבים אחרים. מגוון הטיפולים הרחב מאפשר למטופלים פעמים רבות לבחור את דרך הטיפול המועדפת עליהם. זמן ההתאוששות בטיפולים אלו הוא קצר משמעותית מאשר בניתוחים כירורגיים. לרוב גם התוצאה המתקבלת מהם מעניקה מראה טבעי יותר.

טיפולי חמצן לשיקום וחיזוק העור והרקמות

בין הטיפולים היותר פופולאריים כיום לבעיות עור ולהצערת העור ניתן למצוא טיפולים בחמצן.
טיפולים אלו מבוססים על השילוב של שתי עובדות. עובדה אחת היא שתאי גופינו זקוקים לחמצן בכמות נאותה כדי לפעול בצורה תקינה, לייצר אנרגיה ולהתחדש והעובדה השנייה היא האוויר שאנו נושמים כיום אינו נקי מספיק ואינו מכיל את כמות החמצן הדרושה לנו. למעשה, החמצן שאנו נושמים מהווה רק 21% מתערובת הגזים הקרויה "אוויר". כלומר, רק חמישית מהאוויר מכילה חמצן. באזורים מזוהמים ומתועשים כמות החמצן באוויר אף פחותה מ-21%.
המחסור בחמצן משפיע על תהליכים שונים בגוף: הוא מקצר את משך חיי התא ויכולת ההתחלקות שלו והוא מאט את חילוף החומרים התאי. כתוצאה מכך גם נפגעים כלי דם ונוצרים פחות כלי דם חדשים, סירקולציית הדם אינה יעילה ואינה מסייעת להפרשת רעלים ופסולת, ייצור חומרים כגון סיבי קולגן וסיבי אלסטין הולך ופוחת, המערכת החיסונית נחלשת ופחות תאי דם לבנים נוצרים והעור נעשה יותר יבש ופחות גמיש ומופיעים בו קמטים וקמטוטים. תהליכים אלו מתרחשים בגוף באופן טבעי עם עליית הגיל, אך עקב זיהום האוויר ואורח החיים המודרני התרחשותם מואצת גם בגלאים צעירים יותר.
ישנם מספר אופנים לטיפולים בחמצן כגון פעפוע חמצן דרך רקמת העור או נשימת חמצן ברמה שתאפשר המסתו בדם ותאפשר לו לחדור לרקמות העמוקות, עם זרם הדם. טיפול בנשימת חמצן נקרא טיפול היפרברי.

מהו טיפול היפרברי?

טיפול בחמצן היפרברי, הינו טיפול בנשימת חמצן טהור בתוך תא לחץ. בניגוד לטיפול בפעפוע חמצן דרך העור, טיפול זה מתבצע על ידי נשימת החמצן וחדירתו לריאות. כמות החמצן במקרה זה גדולה בהרבה מהחמצן הקיים באוויר וגם איכותו גבוהה יותר (מדובר בחמצן טהור). ברמות חמצן אלו שהמטופל נושם, עודף החמצן מתמוסס בפלסמת הדם ועמה הוא נישא עם זרם הדם ומגיע לכל רקמות הגוף ולכל שכבות העור, גם החיצוניות וגם העמוקות ביותר. הנשימה בתא לחץ מרובה מושבים מתבצעת באמצעות מסיכה אישית לכל מטופל. לחץ החמצן נקבע בהתאמה לכל מטופל על פי מצבו הרפואי וכן משך הטיפול ומספר הטיפולים.
טיפול בתא לחץ זה ניתן במקור כטיפול חירום ומציל חיים לנפגעי צלילה, למי שנפגע מהרעלת פחמן חד חמצני וכן למחלת דקומפרסיה ומניעת דחיית שתלים ונמק ברקמות. הטיפול אינו כרוך בסיכון ותופעות הלוואי בו כמעט ואינן קיימות (לרוב לחץ באוזניים עקב הפרשי לחצים). עם הזמן יעילות הטיפול נלמדה והטיפולים החלו להינתן גם באופן אלקטיבי למי שסבל מנזקים לרקמות בעקבות טיפולי הקרנה לסרטן, טיפול לפצעים קשיי ריפוי ועוד מגוון טיפולים.
הניסיון הראה שטיפול זה, עקב יכולתו לחדור לכל רקמות העור, לחדש את תאי העור והרקמות, יכולתו לסייע בהתמיינות תאי גזע ויצירת כלי דם חדשים, חיזוק המערכת החיסונית ויצירת תאי דם לבנים באופן מוגבר מביא עמו יתרונות משמעותיים גם לתחומי רפואת הפלסטיקה והאסתטיקה. לכן, כיום טיפול זה תופס יותר ויותר תאוצה הן בטיפול בנזקי עור, צלקות ונגעים בעור והן לצרכים קוסמטיים של הצערת העור.

כיצד הרפואה ההיפרברית מסייעת לבריאות העור וריפוי מצבים של בעיות עור?

למטרת הצערת העור, התאים המתחדשים עם הגעת החמצן אליהם מחדשים את האנרגיה התאית וחילוף החומרים והם שבים להתחלק בקצב הולך וגובר. כתוצאה מכך רמת הלחות של העור עולה, כמות הקמטים מופחתת, העור הופך מבריק , בהיר ומוצק יותר והמטופלים יחוו עיכוב בהזדקנות העור. טיפול זה יוצר בגוף תהליכים המחדשים ומגבירים את ייצור הקולגן, לו תפקיד משמעותי במיצוק העור.
במקרים של עור פגוע, למשל כתוצאה מאקנה או פצעי עור אחרים, חל שיפור ביכולת הגוף להילחם בחיידקים וגורמי זיהום אחרים היוצרים את הזיהומים האלו בזכות חיזוק מערכת החיסון והתגברות הייצור של תאי הדם הלבנים. במקרה זה הגוף לומד לטפל בעצמו ולהילחם בזיהומים ללא צורך ליטול תכשירים כגון אנטיביוטיקה או תכשירים ייעודיים הגורמים לתופעות לוואי.
טיפול בחמצן מפחית אדמומיות ונפיחות בעור ולכן יש הנעזרים בו כטיפול משלים לאחר ביצוע פעולות קוסמטיות כמו פילינג על סוגיו השונים, בעיקר קילוף עור מסוג "פילינג עמוק", לאחר טיפולי לייזר וכדומה. מלבד הפחתת האדמומיות גם זמן החלמת העור לאחר טיפולים אלו הולך ומתקצר בזכות הטיפול בחמצן.
הטיפול ההיפרברי משמעותי במיוחד באשר לנגעים עוריים. נגעים אלו עלולים לנבוע מבעיות בכלי דם וליצור זיהומים ברקמות הסמוכות. הטיפול בתא לחץ מגביר את התמיינותם של תאי גזע ומאפשר להם לבנות בגוף כלי דם חדשים במקום אלו שניזוקו ובכך להגביר ולחדש את זרימת הדם לאזור נגעי העור ולסייע להחלמתם ואף העלמתם.
לאחר השתלות עור, הטיפול מסייע בחיזוק הגוף ומסייע לו לקלוט את השתל ואף לטשטש צלקות.

לסיכום

לטיפול בחמצן טהור בלחץ גבוה, הניתן בנשימה בתא לחץ, יש סגולות רפואיות רבות בהן ניתן להשתמש גם ברפואה הפלסטית והקוסמטית.
לעיתים הטיפול ישמש ככלי לריפוי בעיות עור וככזה יש לו חשיבות רבה גם לשיפור מצבם הנפשי של החולים וחיזוק ביטחונם העצמי.
רבים אחרים בוחרים בטיפול בתא לחץ כחלופה לסכין המנתחים או לטיפולי אסתטיקה אגרסיביים המלווים באי נוחות. הטיפול, שאינו כרוך בסיכונים, מסייע בחידוש העור וכלי דם ומעניק לעור המטופלים את הגמישות והחיוניות שאבדה לו.

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.