ריפוי פצעים, כוויות קשות וצלקות

טיפול וריפוי כוויות קשות באמצעות טיפולי תא לחץ

כוויות בעור עלולות להיגרם ממגע עם מקור חום, אש, מים רותחים או חפץ חם, אך גם בעקבות מגע עם חומרים כימיים, חומצות, קרינה, חשמל, תאונות דרכים ופציעות במהלך קרבות. כוויות שמש, לאחר חשיפה ארוכה לשמש ללא אמצעי הגנה גם הן נפוצות מאוד.
את חומרת הכוויות והטיפול בהן נהוג לסווג לפי דרגת הפגיעה בעור: כוויות מדרגה ראשונה, כוויות מדרגה שניה וכוויות מדרגה שלישית ודרגה רביעית.
כוויות מדרגה ראשונה הן כוויות קלות ושטחיות הגורמות לעור אדום ורגיש למגע. כוויות אלו, על אף שעלולות לפגוע בשטח עור נרחב, לרוב פוגעות רק בשכבת העור החיצונית ואינן פוגעות ברקמות העמוקות ואינן גורמות לבעיות ממושכות. התחושה בכוויות אלו היא תחושת "שריפה" בעור. ההחלמה מתבצעת באופן עצמוני, גם ללא טיפול רפואי. על כוויות שטחיות ניתן להקל על תחושת ה"שריפה" בעזרת משחות מתאימות. כוויות שמש ("עור שנשרף בשמש") הן לרוב כוויות מדרגה ראשונה. ההחלמה מכוויות אלו אורכת מספר ימים.
כוויות מדרגה שניה הן עמוקות יותר מאשר כוויות בדרגה ראשונה ופוגעות בשכבת הדרמיס, אך יכולות גם להיות עמוקות יותר. בכוויות מסוג זה נוצרות שלפוחיות, ולעיתים בצקות, על פני העור והן גורמות לכאב. הכוויה יכולה להיות מקומית או מפושטת במידה והפגיעה התרחשה על פני שטח עור גדול. במקרים בהם הפגיעה מקומית הטיפול הוא לרוב ביתי באמצעות תכשירים מתאימים. במידה והכוויות מפושטות יש לפנות לקבלת טיפול רפואי. ההחלמה מכוויות אלו אורכת לרוב כשבועיים. סיבוכים אפשריים הם לרוב זיהומים במקום הפגיעה.
כוויות מדרגה שלישית הן כוויות הפוגעות ברקמות העמוקות וחודרת את כל שכבות העור. בכוויות אלו פעמים רבות אין תחושת כאב הדומה לזו הנגרמת בכוויות מדרגה שניה כיוון שהפגיעה העמוקה יוצרת פגיעה עצבית. פגיעות אלו עלולות לגרום לסיבוכים המלווים בזיהום כללי, הרעלת דם ואיבוד נוזלים. הטיפול בכוויות אלו הוא לרוב כירורגי ומחייב השגחה צמודה.
קיימות גם כוויות חמורות ביותר מדרגה רביעית פוגעות פגיעה מלאה בעור ובכל השכבות שמתחתיו. פגיעה יכולה להיגרם גם לשכבת השומן ואף לשרירים והעצמות. מראה העור במקרים אלו הוא שחור ומפויח. הטיפול בכוויות אלו ארוך וממושך ולעיתים נדרש הליך של השתלת עור.

הטיפול בכוויות בתא לחץ ניתן לעיתים כטיפול ראשוני לנפגעי כוויות. מחקרים מלמדים ששהייה בתא לחץ, המאפשר לחמצן רווי להגיע לרקמות הפגועות בפרק זמן של עד 72 שעות מרגע הפגיעה הראשוני, מסייע בצמצום נזקי הפגיעה ו"מעורר לחיים" את האזורים הפגועים. טיפול זה מאפשר לרקמות חדשות לצמוח ובמקביל מסייע גם בצמצום הסכנות כתוצאה מזיהומים הנגרמים במקרים של כוויות ופצעי חום.
הרפואה ההיפרברית, הכוללת טיפול בחמצן נקי בלחץ גבוה, מסייעת לריפוי והחלמה מכוויות בדרגות 2, 3 ו-4 בזכות זרימת החמצן המוגברת לרקמות הפגועות ולרקמות השכנות. עליית החמצן ברקמות, לעיתים בשיעור של עד פי 20 מהרמה הרגילה, יוצרת תהליכי ריפוי וחידוש תאים הן של הרקמות הפגועות. במהלך הטיפול מתרחבים הן כלי דם שנפגעו והן כלי דם מסביב לאזור הפגיעה והתרחבות זו מאפשרת זרימת דם טובה הנושאת את כמויות החמצן הגבוהות לתאים והרקמות שניזוקו ובכך לרפא אותם.
בנוסף לטיפול הישיר בנפגעי כוויות, טיפול היפרברי מסייע גם לטיפולים במקרים בהם הגוף דוחה שתלי עור שבוצעו כטיפול בכוויות עמוקות וזיהומים העלולים להגרם או להמיר כתוצאה מהליך ההשתלה.
לסיכום, לטיפול בתא לחץ לנפגעי כוויות חמורות ולמי שעברו השתלות עור יש השפעה חיובית על נזקי פגיעות אלו וזיהומים הנגרמים בעקבותיהן. הטיפול מסייע בחידוש תאי העור והרקמות, גם העמוקות, שנפגעו ובכך מקצר את משך ההחלמה ואף מסייע למנוע דחיית שתלי עור.

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.