פציעות ספורט

תא לחץ לטיפול בפציעות ספורט

מהו ענף רפואת ספורט?

רפואת ספורט היא ענף רפואי שהולך ומתפתח מאוד בשנים האחרונות. בעבר יוחס המונח לשירותים רפואיים הניתנים לספורטאים ורקדנים מקצועיים, אך כיום התחום נוגע גם לעוסקים בספורט באופן חובבני.
ענף רפואת הספורט מקיף את כל התחומים הקשורים לפעילות גופנית אבל אינו עוסק רק בטיפול בפציעות ספורט ונזקים הנגרמים על רקע עיסוק בספורט. ענף זה מכיל בתוכו גם ברפואה מונעת, העוסקת במציאת דרכים למניעה מראש של נזקים הנגרמים בשל פעילות ספורטיבית ואף עוסקת בהשפעות החיוביות שיש לפעילויות ספורטיביות על מחלות ומצבים רפואיים שונים.
באמצעות אבחון מוקדם ונקיטת פעולות ותרגילים מתאימים ניתן לצמצם, ואף למנוע, את הפגיעות. בדיקות סקירה של יכולת התנועה עשויות לאתר אזורים ואיברים בגוף המועדים לפגיעה, אצל העוסקים בענף ספורט מסוים, עקב חולשה או ליקוי. בנוסף, ניתן לבנות תוכנית אימונים מותאמת, הכוללת תרגילי חיזוק בהתאם לאבחון המקדים שבוצע.
רפואת הספורט מקיפה תחומי רפואה רבים: החל מתחומי רפואה קונבנציונליים כגון אורתופדיה ורפואת המשפחה, דרך רפואת ילדים ורפואת נשים ועד תחומים תומכים, כגון, פיזיותרפיה, תזונה ופסיכולוגיה. התחום משלב גם טיפולים מעולם הרפואה המשלימה והרפואה האלטרנטיבית.

כיצד נגרמות פציעות ספורט?

פעילות ספורטיבית אינטנסיבית עלולה לגרום לשברים בעצמות וקרעים ברקמות הגוף השונות, הן בגלל מתיחת יתר והן בשל "התשת" הרקמה. פציעות נגרמות גם, לעיתים, בשל חבלות ופגיעות ישירות, לדוגמה, פגיעה מכדור בעוצמה חזקה.
פגיעות ספורט מתבטאות בכאבים, נפיחות, הגבלה בתנועה, אודם, דלקות, עייפות מוגברת ועוד.

טיפולים משלימים לרפואת ספורט

ענף רפואת הספורט מכיר כיום בחשיבותם של טיפולים משלימים שונים, המסייעים להאצת ההחלמה במידה והתרחשה פגיעה ובמטרה לחזק את הגוף ולמנוע נזקים מראש.
בין מגוון הטיפולים המשלימים לשיקום ומניעה נמצאים תחומים כגון פיזיותרפיה, תרפיה בלייזר, דיקור סיני, הומאופתיה, נטורופתיה, רפואת צמחי מרפא ורפואה היפרברית.

מהי רפואה היפרברית?

הטיפול ההיפרברי, העוסק במתן חמצן ברמות גבוהות כתרופה ובהשפעותיו על גוף והבריאות, תופס יותר ויותר תאוצה כתחום משלים לרפואת הספורט.
תא לחץ הינו מכשיר טיפולי רפואי העשוי מחומרים עמידים ללחץ לתוכו נדחס חמצן בלחץ גבוה, שאותו נושם המטופל באמצעות מסיכה אישית. עם כל נשימה, רמות החמצן בגוף עולות עד לרמה המאפשרת לעודפי החמצן להתמוסס בפלסמת הדם וביחד עם זרם הדם להגיע לכל רקמות הגוף.
עודף החמצן בגוף מחולל פלאים: החל מחידוש תאים ורקמות פגועות, דרך יצירת כלי דם, דרך ריפוי פצעים ודלקות ועד חידוש אנרגיה ושיפור יכולות קוגנטיביות.
הטיפול בתא לחץ אינו מוגדר כרפואה אלטרנטיבית אלא כרפואה משלימה ומוכר על ידי משרד הבריאות וקופות החולים וניתן במספר בתי חולים ברחבי הארץ, אולם רק עבור התוויות רפואיות מסוימות, כגון טיפול דחוף בתסחיפי אוויר והרעלת דו תחמוצת הפחמן (למשל, בעת שאיפת עשן) וכן עבור טיפולים אלקטיביים למחלות כרוניות או מחלות קשות, כגון טיפול בנזקי הקרנות אצל חולי סרטן ופצעים קשיי ריפוי הנגרמים בשל מחלת הסוכרת ושאינם מגיבים לאף טיפול קונבנציונלי. ברוב המקרים, נדרש מספר סבבים כחלק מהפרוטוקול הטיפולי.

הרפואה ההיפרברית בשירות רפואת הספורט

לטיפול בחמצן טהור יתרונות עצומים עבור ספורטאים ורקדנים מקצוענים וחובבים, החל מזירוז החלמה והאצת השיקום במקרים של פציעות ועד טיפול מונע לחיזוק הגוף ולחידוש האנרגיה וכושר הריכוז:
במקרים של קרעים בשרירים, רצועות וגידים – חמצן הוא מרכיב הכרחי לחידוש וריפוי כל רקמות הגוף. תאי הגוף משתמשים בחמצן בתהליך הנשימה התאית. חמצן נקי מחדש את אנרגיית התא ומסייע לו בתהליך חילוף החומרים, ההתחדשות והשכפול. כמויות החמצן הניתנות במהלך טיפול בתא לחץ הן מעבר לרמות החמצן שאנו נושמים ולכן הגוף, המקבל את כמויות החמצן הגבוהות משתמש בהן להאצת הריפוי. טיפול זה מסייע גם למניעת היווצרות רקמה צלקתית.
שברים ופגיעות ברקמות יוצרים מצבי דלקת וזיהומים המתבטאים גם בנפיחויות וכאבים – החמצן משפר את יכולתם של התאים הלבנים להילחם בזיהומים והדלקות.
החמצן מסייע להפחית מצבים של חולשת שרירים, מונע הצטברות חומצה לקטית בשרירים ומקל על העייפות והתשישות אותם חווים הספורטאים בעקבות האימונים האינטנסיביים. הטיפול מעלה את רמות האנרגיה של הגוף, תורם לתפקודי גוף יעילים יותר ומביא לשיפור ביכולות הזיכרון, הריכוז ויכולות קוגניטיביות נוספות ההכרחיות לעוסקים בספורט.

לסיכום,

הטיפול ההיפרברי הינו טיפול משלים לרפואת ספורט ובעל יתרונות עצומים החל מטיפול בפציעות ועד טיפול מונע ומחזק.
בארץ, טיפול זה עבור פגיעות ספורט או כרפואה מונעת ומחזקת אינו מוכר על ידי משרד הבריאות. קבלת טיפול למצבים אלו אפשרית באופן פרטי ובעלות גבוהה. לרוב נדרשים מספר סבבים כחלק מהפרוטוקול הטיפולי.
הטיפול בחמצן בלחץ גבוה עבור פציעות ספורט או כרפואת ספורט מונעת הוא טיפול בטוח ויעיל. ההחלמה המתרחשת בזכות החמצן, מאפשרת להתגבר על הפגיעה במהירות ומסייעת במניעת פציעות חוזרות. בהתאוששות המהירה חשובה ביותר עבור ספורטאים כדי למנוע אובדן כושר. עבור העוסקים בספורט מקצועי, שיקום מהיר משמעותו היא גם האפשרות לחזור בהקדם ולהשתתף בתחרויות.

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.