פיברומיאלגיה טיפול בתא לחץ

טיפולי תא לחץ לפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) היא תסמונת המתבטאת בכאב כרוני מפושט על פני הגוף ועייפות. הכאב הבלתי פוסק מופיע ברקמות החיבור והשרירים ומכאן שמה בעברית של התסמונת: דאבת השרירים. תסמיני המחלה השונים גורמים לפגיעה פונקציונלית (תפקודית) בחיי הלוקים בה והעלולים לסבול ממנה שנים רבות עד לאבחון וקבלת טיפול.
התסמונת מוכרת למדע הרפואה, בשמות שונים, כבר מתחילת המאה ה-19 אך הגורמים להיווצרותה אינם ידועים במלואם עד כה.
רוב הלוקים בתסמונת הן נשים (95%) והיא עלולה לפגוע בכלל האוכלוסיה ללא השפעה תרבותית ואתנית.

גורמים אפשריים לפיברומיאלגיה

הגורמים המדויקים לתסמונת אינם ידועים. קיימים מספר גורמים שיתכן ומשפיעים על התפתחות המחלה:
• נטייה גנטית – מחקרים מצאו כי בקרב חולי פיברומיאלגיה ייתכן וקיימת נטייה גנטית, וזאת על סמך ממצאים בהם נמצא כי יותר מבן משפחה אחד לוקה בתסמונת.
• טראומה גופנית
• סיבות נפשיות וטראומה נפשית – למשל, טראומות נפשיות שהתרחשו בפתאומיות ולחץ נפשי
• מחלות זיהומיות ממושכות – מחלות ארוכות וקשות, כגון מונונוקלאוזיס זיהומי ("מחלת הנשיקה")
• בעיות הנובעות מחוסר הורמונלי, בינהן:
o בעיה בחילוף חומרים כתוצאה משיבוש בהורמון המופרש מבלוטת התריס (מצב היפומטבולי)
o מחסור בהורמון קורטיזול בבלוטת יותרת הכליה
• רגישות לחומרים מסוימים – תזונה נטולת מונוסודיום גלוטומט (חומצה גלוטמית) אצל חולים מסוימים מביאה להטבה בתסמיני המחלה.

 מהם תסמיני המחלה?

התסמין הקליני והמרכזי של המחלה, וממנו נגזר גם שמה בעברית, הוא כאב מפושט בכל הגוף. הסובלים התסמונת עשויים לחוש כאב במערכות השרירים, השלד והמפרקים. כאב הפרקים עלול ליצור בלבול בזיהוי המחלה כדלקת מפרקים ולא כפיברומיאלגיה ורק בדיקות דם פרטניות יסייעו לרופאים לבצע את האבחנה המדויקת. הכאב עשוי להימשך תקופה ארוכה והוא למעשה כאב כרוני ומנוחה אינה מביאה בהכרח להקלה.
אצל הסובלים מהתסמונת קיימת רגישות מוגברת בנקודות מסוימות בגוף. גם לחיצות קלות על נקודות אלו גורמות לכאב, ומכאן הן גם משמשות לאבחון התסמונת.
עייפות מוגברת היא מאפיין נוסף של המחלה. השינה של חולי פיברומיאלגיה אינה רציפה ומרעננת והחולים חשים תשושים וחסרי אנרגיות במהלך היום.
תסמינים נוספים אינם ייחודיים למחלה אך עשויים להופיע אצל הלוקים בה: כאבי ראש, כאבי בטן, מעי רגיז, מתן שתן לעיתים תכופות, חרדה, דיכאון, קשיי זיכרון וקשיי ריכוז.

אבחון פיברומיאלגיה

אבחון התסמונת מאתגר ביותר. כאמור, הפגיעה היא תפקודית ואינה נראית לעין ולכן האבחון מתבסס על תלונות הלוקים בה ותגובות כאב למישוש וללחיצה על לפחות 11 מתוך 18 נקודות רגישות מוגדרות.
לעיתים קיים קושי לאבחן את התסמונת עקב מאפייני כאב הדומים לאלו של מחלות ראומטולוגיות. עם זאת, למחלות ראומטולוגיות ישנם מאפיינים דלקתיים ונוגדנים אותם ניתן למצוא בבדיקות דם ושאינם מאפיינים את חולי הפיברומיאלגיה.

טיפולים הניתנים לחולי פיברומיאלגיה

הטיפולים הם בעיקר סימפטומטיים ומיועדים להקל על התסמינים, אך לא בהכרח מביאים להחלמה מלאה. קיימים טיפולים תרופתיים וטיפולים בלתי-תרופתיים.
טיפולים תרופתיים כוללים נטילת משככי כאבים הניתנים כתרופות מרשם, תרופות נוגדות חרדה ודיכאון, תרופות נוגדות אפילפסיה ובמקרים קשים אף ניתן אישור לשימוש בקנאביס רפואי.
קיים גם מגוון רחב של טיפולים שאינם תרופתיים ובהם:
פעילות גופנית אירובית (רכיבה על אופניים, שחיה, הליכה),טיפולי הרפיה (כמו דמיון מודרך, היפנוזה, טאי צ'י), דיקור סיני, ועוד. גם טבילה בים המלח נמצאה כמטיבה עם תסמיני המחלה. טיפול נוסף, שמחקרים הוכיחו את יעילותו הוא טיפול באמצעות שהייה בתא לחץ.

טיפול בתא לחץ לחולי פיברומיאלגיה

תא לחץ הינו חדר דמוי צוללת או גליל לתוכו נדחס חמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה העשוי להגיע עד לפי 20 מלחץ החמצן הרגיל. המטופל נושם את החמצן דרך מסיכה. הטיפול מעלה את מינוני החמצן בדם למינונים הגבוהים מהרגיל. בעזרת זרם הדם, החמצן נישא ומגיע לכל תאי הגוף. כיצד חדירת חמצן
הטיפול ההיפרברי, המעשיר את תאי הגוף בחמצן, מחדש גם את תאי המוח ומעורר את הפעילות המוחית. לכך יש השפעה על מנגנון עיבוד הכאב במוח שפגיעתו משפיעה על הלוקים במחלה.
ההטבה אינה מידית. כמות הטיפולים משתנה מאדם לאדם ולרוב נדרשת סדרה של טיפולים שבמהלכם מורגשת הטבה משמעותית. מטופלים חולי פיברומיאלגיה מדווחים שעם התקדמות הטיפולים הכאב הולך ופוחת, תחושת העייפות נעלמת, האנרגיות מתחדשות ואיכות החיים שבה ועולה.

לסיכום, מחלת הפיברומיאלגיה, שמרבית הלוקים בה הן נשים, זוכה בשנים האחרונות ליותר ויותר הכרה והבנה, אם כי גורמי המחלה אינם ידועים ועדיין נחקרים. המחלה, למרות שאינה מתאפיינת בנכות או בתסמינים חיצוניים, מתאפיינת בכאבים כרוניים עזים ועייפות מתמשכת הפוגעים באופן חמור באיכות חיי הלוקים בה. הטיפולים שחלקם תרופתיים וחלקם מסתמכים על טיפולים אלטרנטיביים נועדו בעיקר לטפל בתסמיני המחלה.
טיפולים בתא לחץ עבור חולי פיברומיאלגיה שבוצעו למטרות מחקר הראו תוצאות מרשימות. אצל חלק ניכר מהמטופלים חלה הטבה משמעותית בתסמינים שאפשרה שיפור ברמת החיים. אצל מטופלים מסוימים אף נצפתה נסיגה במחלה.

 

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp chat

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.