סוכרת

טיפול בסוכרת באמצעות תא לחץ

מחלת הסוכרת (Diabetes ) נגרמת בגלל הפרעה בפעילות האינסולין או בגלל בעיה ביצירתו. קיימים מספר סוגים של סוכרת, כשהתסמין המשותף לכולם הוא רמות גבוהות של סוכר בדם (היפרגליקמיה). הדבר קורה כאשר רמות הסוכר בדם עולות מעל הרמה הנורמלית והכליות אינן מסוגלות לספוג את כל הגלוקוז שאמור היה להיות מופרש לשתן. מצב זה גורם למתן שתן תכוף וצמא והם לרוב התסמינים הראשונים המהווים חשד למחלה.

מהם הגורמים למחלת הסוכרת?

ציינו כבר את הגורם הגנטי, השמנה וצריכה מופרזת של פחמימות ומזונות תעשייתיים כגורמים דומיננטיים להיווצרות מחלת הסוכרת. גורמים נוספים הם:
תסמונת מטאבולית, יתר לחץ דם ומחלות לב, חשיפה ללחץ נפשי ולחץ גופני גבוהים (ריבוי אדרנלין וקורטיזון עלולים להוות גורם ביצירת המחלה), אנשים שנחשפו למזון רב לאחר תקופת מחסור במזון. גם טיפול בהורמון הגדילה והזדקנות עלולים לגרום למחלה, על פי מחקרים.

סיכונים וסיבוכים להם עלולה לגרום מחלת הסוכרת

קיימים סיכונים הנובעים ממצב של היפרגליקמיה (יתר גלוקוז בדם) ומצבים הנובעים מהיפוגליקמיה (מיעוט גלוקוז בדם).
סיבוכים הנגרמים ממצב של היפרגליקמיה הם לרוב סיבוכים לטווח ארוך. היפרגליקמיה מתבטאת בשתן תכוף, תחושת יובש וצמא, עייפות, טשטוש ראיה, בלבול, הזיות, אובדן כושר דיבור ובמקרים חריפים אפילו מוות.
סיבוכים הנגרמים ממצב של היפוגליקמיה הם לרוב לטווח הקצר יותר. היפוגליקמיה מתבטאת בבלבול, טשטוש, התקפים אפילפטיים, חולשה, הזעה, דופק מהיר וגם מצב זה עלול לגרום למוות.
בין הסיבוכים הנוצרים עקב מצבים אלו ניתן למצוא:
• פגיעה בכלי דם קטנים (מיקרואנגיופתיה). פגיעה זו גורמת להרחבת נימי דם ועל ידי כך לדימומים פנימיים והפרעות בזרימת הדם.
• פגיעה בכלי דם גדולים, המוכרת כטרשת עורקים. במצב זה כלי הדם הופכים לקשיחים ועלולים להיחסם וליצור מחסור באספקת חמצן לרקמות ואיברים, מצב הנקרא "איסכמיה" ובכך לגרום לשבץ מוחי, אוטם בשריר הלב, מצבי נמק בגפיים ועוד.
• פגיעה ברשתית העין העלולה להוביל לפגיעה בראיה עד לעיוורון.
• פגיעה בכליות.
• פגיעות עצביות.
• פצעים, כיבים ונמקים העלולים להביא לכריתת גפיים.
• פגיעה בתפקוד תאי הדם הלבנים.
• כיבים ופצעים קשיי ריפוי.
• זיהומים חוזרים בדרכי השתן, בעור, בפה ובאברי המין.
• פגיעה בתפקוד הקוגנטיבי.
• עייפות ותחושת תשישות.
• מצבים נפשיים כגון דיכאון.

כיצד מאבחנים סוכרת?

קיימת סדרת בדיקות המסייעות באבחון הסוכרת והסוג הספציפי בו לוקה החולה במחלה.
בדיקת סוכר בשתן – אצל אדם בריא לא אמור להימצא כלל סוכר בשתן. לכן, הימצאות סוכר בשתן עשויה להעיד על הימצאות המחלה.
בדיקת רמת סוכר בדם – סוכרת מאובחנת על פי רמות סוכר בדם הגבוהות מהרמה הנורמלית. בדיקה זו גם מסייעת לאבחן האם החולה כבר לוקה במחלה או שהיא נמצאת בשלב הגבולי.
בדיקת העמסת סוכר – בהתאם לתוצאות הבדיקות הקודמות, בדיקה זו תבוצע לזיהוי סוכרת או סוכרת הריונית והיא בוחנת סבילות לסוכר. בבדיקה זו נבדקת יכולת הגוף לאזן את רמות הסוכר הגבוהות שנצרכו בתוך פרק זמן מוגדר.
בדיקת רמות המוגלובין מסוכרר – בדיקה הבודקת את יכולתו של הסוכר להיצמד לחלבון ההמוגלובין הנמצא בכדוריות הדם.
אבחון סוג הסוכרת הספציפי מבוצע ל פי בדיקת נוגדנים שונים בדם התוקפים את תאי הבטא, לאחר שיקלול מידע כמו גיל החולה, מצבו הגופני וההיסטוריה הרפואית שלו וכן על פי שלילת סוכרת סוג 1.

סוגי סוכרת

קיימים מספר סוגי סוכרת, כאשר הנפוצים והמוכרים בהם הם סוכרת סוג 1 וסוכרת סוג 2. גם
סוכרת סוג 1 – מוכרת גם בשם "סוכרת נעורים" עקב גילם הצעיר של מרבית הלוקים בה, מרביתם מתחת לגיל 30. 10% מכלל מקרי הסוכרת מאובחנים כסוכרת מסוג 1. בסוג זה של המחלה נגרם בהרס של תאי הבטא בלבלב. תאים אלו אחראיים לייצור האינסולין בגוף ולכן חולים בסוג זה נדרשים לתלות מוחלטת במתן אינסולין ממקור חיצוני כל חייהם. למחלה זו יש נטייה להתפרץ במהירות. לסוכרת מסוג 1 ישנם שני תתי סוגים: A1 ו-B1.
סוכרת סוג 2 – סוכרת זו נפוצה יותר והיא מהווה כ 90% ממקרי הסוכרת. שכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב מבוגרים ומי שסובלים מהשמנת יתר או מחלת כבד שומני. תזונה עתירת פחמימות עלולה להוביל לתחלואה אך היא מושפעת גם מגנטיקה. המחלה מתפתחת לאורך זמן ולכן יכול לעבור זמן רב עד איבחונה אצל החולה. עם טיפול מתאים ושמירה על תזונה נכונה ואורח חיים בריא, מחלה זו עשויה להיות הפיכה אצל חולים מסוימים. אצל חולים אחרים היא עלולה להחמיר עקב פעילות יתר של הלבלב ונזק ישיר לתאי בטא ולהפוך להיות בעלת מאפיינים דומים לאלו של סוכרת סוג 1.
סוגי סוכרת נוספים הם:
סוכרת הריונית, סוכרת סמויה (הנקראת גם סוכרת גבולית), סוכרת בעקבות זיהום, סוכרת נאוטלית חולפת או פרמננטית (סוכרת אצל יילודים) ועוד מספר סוגים.

טיפולים רפואיים ותרופתיים בסוכרת

מתן אינסולין סינתטי ממקור חיצוני – טיפול זה ניתן לחולי סוכרת סוג 1 ולחולי סוכרת סוג 2 חריפה שפיתחו תסמינים דומים לאלו של סוכרת סוג 1.
תרופות – טיפול תרופתי ניתן בעיקר לחולי סוכרת סוג 2 וכולל: תרופות לייעול את פעילות האינסולין על ידי העלאת הרגישות אליו, תרופות הגורמות לתאי הבטא להפריש אינסולין לדם, תרופות המעכבות או מונעות את ספיגת הסוכר על ידי מערכת העיכול, תרופות גורמת לעלייה בהפרשת בגלוקוז בשתן, תרופות הגורמות להפרשת אינסולין רק כתגובה לאכילה, כלומר כתגובה לעליית הגלוקוז בגוף.
צנתור – צינתור רגלי החולים במצבים של נמק וחסימות הינו טיפול חדשני שפותח וניתן בשנים האחרונות לסובלים מרגל סוכרתית.

טיפולים אלטרנטיביים ומשלימים לסוכרת

קיים מגוון רחב של טיפולים חלופיים ומשלימים לסוכרת. הנה כמה מהטיפולים המוצעים בין אם כטיפול ישיר במחלה ובין אם כטיפול תומך:
תזונה נכונה ונטורופתיה – קיימות גישות שונות לגבי תזונה נכונה לטיפול בסוכרת. בין מגוון הגישות: צריכת מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך, דיאטה דלת פחמימות, הפחתת שומן טראנס, הורדה במשקל, הימנעות מאלכוהול, צריכת דגנים ומאכלים עשירים בסיבים תזונתיים, הפחתת מלח, ועוד.
פעילות גופנית – הגברת מטאבוליזם (חילוף החומרים) כתגובה לפעילות ספורטיבית. רמת הפעילות ואופן הפעילויות יומלצו בהתאם לאופי המחלה, סוג הסוכרת, מצב בריאותו הכללי של החולה ומאפיינים נוספים.
צמחי מרפא – צמחי מרפא שונים עשויים לגרום לשיקום ועידוד פעולתם של תאי הבטא בלבלב ולהביא לעליה בהפרשת האינסולין. צמחים אחרים מסייעים להפחתת רמות הסוכר בגוף או לעכב את ספיגתם במעיים.
תוספי תזונה – נוגדי חמצון כגון קו אנזים Q10, סלניום וויטמיני C ו- E מסייעים במניעת נזקים לכלי הדם הקטנים, תוספי סיבים תזונתיים מסייעים בהפחתת הפרשת הסוכר מהמעיים לדם, כרום הוא מרכיב הכרחי בפעילות חילוף החומרים התאי ותוסף כרום עשוי לשפר את רגישות קולטני התאים לאינסולין, חומצת ALA (חומצה אלפא ליפואית) עשויה להפחית נזק עצבי הקשור לסוכרת
רפלקסולוגיה – מסייעת בהגברת יעילות זרימת הדם לאזורים הפריפריאליים בגוף ומקלה על תופעות לוואי הנובעות מהטיפול התרופתי.
דיקור סיני – מסייע להנעת נוזלי הגוף ומאזן תהליכים של חום ויובש.
טיפולי גוף – נפש – להקלה מצבים נפשיים כגון דיכאון וחרדה הנגרמים בשל הסוכרת ניתנים טיפולים כגון מדיטציה, ארומתרפיה,

טיפול בחולי סוכרת באמצעות תא לחץ

טיפול חדשני שמוצע כיום לחולי סוכרת הוא טיפול בתא לחץ. תא לחץ הוא מבנה דמוי מטוס או צוללת לתוכו מוזרם חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה מהלחץ הרגיל. חולים המטופלים בתא לחץ נושמים את החמצן הטהור והדחוס האמצעות מסכה אישית.
ניסיון של עשרות שנים בשיטת טיפול זו, הנקראת טיפול היפרברי, מצאה שרמת החמצן הגבוהה המוחדרת לגוף מסייעת בחידוש הרקמות על ידי כך שהחמצן חודר לתאים, מעורר אותם ומחדש את המטבוליזם התאי. טיפול זה נמצא כיעיל במיוחד לטיפול בפגיעות שגורמת מחלת הסוכרת.

כיצד משפיע החמצן המומס בדם על פגיעות חולי סוכרת?

הפחתת הצורך בקטיעת איברים (רגל סוכרתית) – מחקרים מצאו שהיו חולי סוכרת שניצלו מקטיעת איברים בזכות טיפול זה. השיפור בזרימת הדם והרקמות שהגוף חידש בעקבות הטיפול סייעו להתגבר על מצבי נמק.
שיפור בהזרמת הדם לכלי הדם הקטנים – במצבי סוכרת, כלי הדם הקטנים סובלים מחוסר חמצן מכיוון שכדוריות הדם האדומות, הנושאות את חלבון ההמוגלובין אליו נקשר החמצן, אינן מסוגלות להגיע לכלי הדם הקטנים.
החלמה של פצעים קשיי ריפוי וכן טיפול בזיהומים ומניעתם – רקמות פצועות סובלות מחוסר חמצן. אספקת הדם הרווי בחמצן וחידוש כלי הדם מסייעים להחלמה מהירה יותר של פצעים קשיי ריפוי וזיהומים מהם סובלים חולי סוכרת.
הטיפול בתא לחץ מומלץ מאוד לחולי סוכרת ועשוי להפחית את הצורך בניתוחים ואינו גורם לתופעות לוואי משמעותיות (תתכן תחושת לחץ באוזניים בדומה ללחץ שחשים בזמן המראה ונחיתה, עקב השוואת לחצים) ואינו גורם לכאבים.

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.