מחלות נוירולוגיות

טיפול במחלות נוירולוגיות באמצעות תא לחץ

מערכת העצבים בגופינו היא גדולה ומסועפת ודברים רבים עלולים להיפגע ולהשתבש בה:
גידולים וגרורות הלוחצים על העצבים השונים, זיהומים חיידקיים ונגיפיים המתפתחים בגוף כדוגמת דלקת קרום המוח, מחלות ניווניות כמו אלצהיימר ופרקינסון, אפילפסיה ומחלות פרכוסיות, פגיעה באספקת הדם למערכת העצבים העלולים ליצור פגיעות כגון מפרצת ושבץ מוחי, פריצת דיסק, פגיעה במבנה האנטומי של מוח, מחלות גנטיות ומולדות, חבלות ועוד.
מחלות אלו ועוד הפרעות רבות אחרות עלולות להשפיע ולתקוף את המערכת הנוירולוגית.
הפגיעה יכולה להשפיע על מערכת העצבים המרכזית, המורכבת מחוט השדרה והמוח ויכולה להשפיע על מערכת העצבים ההיקפית הכוללת עצבים פריפריים וחלקים של מערכת העצבים, שנמצאים מחוץ למערכת העצבים המרכזית.
המחלות הנוירולוגיות הן ברובן מחלות כרוניות ועלולות לגרום לכאבים עזים. חלקן מתאפיינות בהידרדרות הולכת ומתמשכת, כמו מחלות אלצהיימר, פרקינסון ו- ALS ואילו חלקן נשארות יציבות במשך כל החיים, בעזרת טיפול מתאים, כך למשל, בבעיות קשב וריכוז. עם זאת, קיימות מחלות הנמשכות זמן מוגבל וניתן להחלים מהן לחלוטין.
כשם שקיים מגוון רחב מאוד של הפרעות ומחלות נוירולוגיות, כך מגוון התסמינים הנגרמים מהפרעות אלו הוא גדול מאוד ומושפע מסוג ההפרעה או המחלה, הגורמים לה, מקום הפגיעה ועוד. מחלות של מערכת העצבים מתבטאות לעיתים קרובות בפגיעה תפקודית, בבעיות קואורדינציה, ובהפרעות בדיבור. לרבות מהמחלות אף עלולים להתלוות תסמינים פסיכיאטריים או בעיות קוגניטיביות.

קבוצות של מחלות נוירולוגיות

את המחלות וההפרעות הנוירולוגיות נהוג לסווג לקבוצות על פי הגורם להן:
מיגרנות וכאבי ראש שהם בהגדרה כאבי ראש ראשוניים, כלומר, כאבי ראש שאינם מתבטאים כסמפטום למחלה אחרת והם מהווים קבוצה של בעיות נוירולוגיות.
קבוצת אחרת היא של מחלות הפוגעות במערכת העצבים ההיקפית ומערכת השרירים והחיבור. זוהי קבוצת המחלות הנוירו-מוסקולריות. קבוצה זו כוללת מחלות ניווניות כמו ALS (ניוון שרירים), מחלות מטבוליות שונות ומחלות דלקתיות.
מחלות הפוגעות בכלי דם במוח ועלולות לגרום לדימום מוחי או חסימת כלי דם נקראות מחלות צרברו־וסקולריות. קבוצת מחלות זו עלולה לגרום לאירועים מוחיים.
מחלות בהן הגוף תוקף את עצמו ופוגע במערכת העצבים והשרירים הן קבוצה של מחלות אוטו־אימוניות של מערכת העצבים. בין המחלות בקבוצה זו ניתן למצוא טרשת נפוצה, ודלקת רב שרירית (פולימיוזיטיס)
• טיקים ופרקינסון הן דוגמאות למחלות בקבוצה בהם קיימת פגיעה בתנועות הגוף והגפיים ומתבטאות בתנועות לא רצוניות, הפרעות הליכה, רעד ונוקשות. מחלות אלו מאוגדות תחת קבוצת הפרעות תנועה.
במחלות פרכוסיות ואפילפסיה נוצרת בעיה זמנית של התפקוד המוחי והן נגרמות כתוצאה מהתפרקות חשמלית פתאומית במוח. גם מחלות אלו שייכות לקבוצת המחלות הנוירולוגיות.
הפרעות קשב וריכוז, הפרעות זיכרון, תכנון ותפיסה מרחבית הן כולן הפרעות קוגנטיביות ומנטליות ושייכות לקטגוריה של הפרעות על רקע נוירולוגי. גם מחלת האלצהיימר שייכת לקבוצת ההפרעות האלה.

מהם תסמינים בהם המתבטאות הפרעות נוירולוגיות?

כאמור, עקב מגוון המחלות הנוירולוגיות והגורמים השונים להן, מגוון התסמינים הוא רחב ועשוי להתבטא בכאבים נוירפתיים (תחושות של זרמים, דקירות או תחושת שריפה), הפרעות בתחושה, כאבי ראש וסחרחורות, חולשה בשרירים, חוסר יציבות והפרעות הליכה, קשיי דיבור, ליקויי ראיה, הפרעות ריכוז וזיכרון ואף הפרעות בשליטה על הסוגרים.

מהם הטיפולים הקונבנציונליים הקיימים למחלות הנוירולוגיות השונות

הטיפול הוא כמובן בהתאם למחלה והאבחנה והוא משתנה בהתאם לקבוצת המחלות ואופיין.
במחלות כרוניות, להן עדיין לא מצאה הרפואה פתרון, התרופות והטיפולים הקיימים נועדו לאפשר לחולה לשמור, ככל שניתן, על איכות חיים סבירה ולמנוע הידרדרות המחלה והתקפים. הטיפולים כוללים הן טיפולים תרופתיים שונים (למשל, טיפול בסטרואידים ונוגדי כיפיון) והן טיפולים כגון פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק.
במחלות כגון אלצהיימר ופרקינסון, שהן מחלות כרוניות חשוכות מרפא, המביאות להידרדרות הולכת וגוברת במצבו של החולה, הטיפולים הקיימים היום, מלבד התמיכה שהם מספקים בקיום איכות חיים סבירה, נועדו גם להאט את התפתחות המחלה.
בתסמינים הכוללים כאבים הטיפול הניתן הוא באמצעות משככי כאבים ותרופות ייעודיות הנוגדות כאבים נוירופתיים.
טיפולים ניתנים גם כדי להפחית גורמי סיכון למחלות כגון הפחתת לחץ דם, איזון סוכרת והורדת רמת כולסטרול.

טיפולים אלטרנטיביים במחלות נוירולוגיות

קיימות גישות שונות לטיפול במחלות נוירולוגיות, המערבות טיפולים טבעיים.
ישנם טיפולים המתמקדים בהשלמת חוסרים תזונתיים באמצעות נטילת תוספי תזונה, תזונה ממוקדת וכן הימנעות ממזונות מסוימים, למשל: קפאין, מזון מעובד, מזונות מעוררי דלקת, שומן רווי וכדומה. לדוגמה, טיפול בתסמינים של הפרעות במערכת העצבים ההיקפיים (נוירופתיה) עשוי לכלול נטילת תוספים של ויטמין B וחומצות שומן מסוג אומגה 3. גם שימוש בצמחי מרפא נפוץ מאוד לטיפול במחלות של מערכת העצבים.
יש המשלבים, כחלק ממערך הטיפול, פעילות גופנית מתונה, תרגילי פילאטיס ויוגה וכן טכניקות הרפיה שונות כגון נשימות, מדיטציה, דמיון מודרך וטיפולי מגע.
שיטה נוספת היא שימוש בשמנים אתריים המיועדים לתמיכה במערכת העצבים והרגעתה. שמנים אתרים שונים נועדו להגביר את זרימת הדם ההיקפית, להרגיע כאבים ואפילו מסייעים לשיקום מערכת העצבים הפגועה.
דיקור סיני הוא עוד טכניקה נפוצה לטיפול בהפרעות נוירולוגיות ובתסמינים הנלווים להן. דיקור נוירולוגי הוא פרקטיקה ייחודית המשלבת לרוב גישות של דיקור סיני ודיקור מערבי ומתבצעת בידי רופאים שעברו הכשרה ייעודית ורישיון למת טיפול זה. דיקור נוירולוגי עשוי לכלול, מלבד שימוש במחטים גם אלקטרו-דיקור וכן דיקור בנקודות פחות נפוצות כגון דיקור קרקפת.

טיפול במחלות נוירולוגיות והתסמינים הנלווים באמצעות תא לחץ

טיפול נוסף, התופס יותר ויותר תאוצה בארץ ובעולם, הוא טיפול בתא לחץ. העניין בטיפול זה למגוון רחב של מחלות הולך וגובר ולכן גם נחקרת כיום יעילות טיפול זה במחלות נוירולוגיות שונות ובתסמינים הנלווים להן.
במהלך השהייה בתא לחץ המטופל נושם חמצן בלחץ מוגבר, הגבוה מהלחץ האטמוספרי (טיפול היפרברי). טיפול זה מעלה, בצורה מבוקרת, את לחץ החמצן בדם. החמצן המומס בדם נישא עם זרם הדם וחודר לרקמות הגוף השונות, גם ללא תלות בהמוגלובין (החלבון הנושא את החמצן בזרם הדם).
יעילות הטיפול בתא לחץ למחלות נוירולוגיות עדיין נחקרת אולם יעילותו לטיפול במחלות דלקתיות ובחידוש רקמות כבר ידועה ומוכחת. לכן, טיפולים אלקטיביים למחלות נוירולוגיות כרוניות עשויים להיות אפקטיביים ולהקל על חולים בין אם הטיפול משפיע על גורמי המחלה ובין אם הוא מקל על התסמינים הנלווים לה.
בנוסף, טיפולים אלו מעלים את רמות האנרגיה בגוף, מעוררים ומסייעים ביצירת עירנות וריכוז ומזרזים את החלמה, כך שהטיפול ההיפרברי משמש גם כטיפול תומך במצבים בהם ניטלות תרופות באופן קבוע ומתמשך ומחזיר לגוף את הכוחות והאנרגיה שאבדה לו עקב המצב הרפואי הכרוני, המאפיין את רוב המחלות הנוירולוגיות.

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.