חולי סרטן והקרנות אונקולוגיה

אונקולוגיה ויעילות הטיפול בתא לחץ

תא חי זקוק לאנרגיה לצורך קיומו וקיימת בו היכולת להפיק בתוכו את האנרגיה הדרושה לו כדי להמשיך לגדול ולהתחלק. תהליך זה של הפקת האנרגיה בתוך התאים מכונה נשימה תאית. בתא בריא מתקיימת נשימה תאית אירובית, שמשמעותה, הפקת אנרגיה בעזרת חמצן. תוספת חמצן לגוף מאפשרת את חיזוק הנשימה האירובית התאית ומסייעת להחלמתם של תאים בריאים שנפגעו ובכך מחזקת את הגוף.

האם תוספת חמצן עלולה לגרום לגידולים הסרטניים ולגרורות להמשך ולהתפתח?

גידולים סרטניים נוצרים עקב פעילות אנאירובית של תאים ולא דרך הנשימה התאית האירובית. כלומר, הנשימה בתאים אלו מתבצעת בהיעדר חמצן. לכן, רמות גבוהות של חמצן מעודדות את חיזוק התאים הבריאים, המפיקים אנרגיה באמצעות נשימת חמצן, וכן מעודדות חידוש רקמות וכלי דם חדשים, אך עם זאת, הן אינן משפיעות על הצמיחה של תאים סרטניים שאינם צורכים חמצן.
למחלות הסרטן השונות ניתנים כיום טיפולים שונים ומגוונים, הכוללים: טיפולים כימותרפיים, טיפולי הקרנות, ניתוחים, תרופות ביולוגיות ותרופות אחרות. טיפולים אגרסיביים אלו, המיועדים לפגוע בתאים הסרטניים, פוגעים גם ברקמות בריאות ומחלישים את הגוף. מחקרים אישרו ששילוב טיפולי כימותרפיה או הקרנות ביחד עם טיפול בנשימת חמצן עשוי להאט ולעכב את התפתחות הגידול הסרטני ואינו מעודד את צמיחת הגידול או, חלילה, מעמיד חולים בשלב ההפוגה בסיכון להישנות הסרטן. מחקר יפני שבוצע בשנת 2013 מצא שטיפול בנשימת לחץ חמצן גבוה, בשילוב עם הקרנות וכימותרפיה, שיפרו באופן משמעותי את היעילות של הטיפול המקובל. מחקרים קודמים שנערכו בשנים 2009 ו -2007 מצאו שאצל חולים ששילבו את הטיפול בלחץ חמצן גבוה, כחלק מפרוטוקול הטיפול בסרטן, זמן הישרדות היה ארוך יותר והם סבלו מפחות תופעות לוואי.

כיצד ניתן להגביר את כמות החמצן בגופינו?

בסביבה רגילה, למשל בחדר בו אנו נמצאים, החמצן מהווה רק כ- 21% מתערובת הגזים המרכיבה את האוויר. גז החנקן מהווה 78%, פחמן דו חמצני כ- 0.03% וכל השאר (פחות מ 1%) הם גזים נוספים.
טיפול בחמצן היפרברי, שהוא חמצן בלחץ גבוה מהלחץ האטמוספרי הרגיל, כולל נשימה של חמצן בלחץ גבוה של עד 100% חמצן. טיפול זה ניתן בתא לחץ, שהוא מבנה דמוי צוללת הבנוי מחומרים העמידים ללחץ. המטופל נושם את החמצן באמצעות מסיכה אישית.

האם הטיפול לחולי סרטן בטוח?

שאיפת חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה נחשבת כטיפול בטוח בדרך כלל. הטיפול אינו פולשני כלל ומבוצע, כאמור, באמצעות נשימת החמצן הנקי דרך מסיכה אישית. התחושה עם תחילת הטיפול וסיומו היא של לחץ באוזניים הדומה ללחץ בו חשים בעת המראה או נחיתה במטוס. תחושה זו נגרמת בגלל הפרשי לחצים. סיכונים או סיבוכים הם נדירים מאוד ועלולים להתבטא בשינוי זמני בראייה, הנגרם עקב לחץ על עדשות העיניים ופציעות באוזן התיכונה כתוצאה מלחץ אוויר מוגבר. סיבוכים אלו הם זמניים וניתנים לריפוי.

כמה זמן נמשך הטיפול?

משך שהייה ממוצע בתא לחץ הוא כשעה וחצי. כמות הטיפולים וכן רמת לחץ החמצן נקבעים על ידי רופאים מומחים המאבחנים את מצב החולה ובונים עבורו את תוכנית הטיפולים האישית המתאימה ביותר.
לעיתים, אנשים שהחלימו ממחלת הסרטן בוחרים להמשיך ולטפל בעצמם בתא לחץ כחלק משגרת אורח חיים בריא שבחרו להמשיך ולקיים.

תרומת הטיפול והשפעתו על חולי סרטן והמחלימים ממחלת סרטן

• בין 5% ל- 15% מחולי סרטן שעברו טיפולי הקרנות עלולים לחוות סיבוכים כרוניים, שרבים מהם נגרמים כתוצאה מנזק לכלי הדם אשר מזינים תאים בריאים. כתוצאה מסיבוכים אלו עלולים להתפתח אצל החולים זיהומים ופצעים חמורים וחריפים קשיי ריפוי. טיפול בחמצן בלחץ גבוה הוכח כיעיל לטיפול בפצעים קשיי ריפוי ומזרז את החלמתם. פצעים קשיי ריפוי, בעיקר על רקע היפוקסיה רקמתית, כלומר הנגרמים כתוצאה מרמות חמצן נמוכות ברקמות, הוא התוויה רפואית מוכרת בארץ לטיפול אלקטיבי בתא לחץ. • סמן נפוץ לסרטן הוא תגובה דלקתית כוללת בגוף. הטיפול בתא לחץ נמצא כיעיל לטיפול בדלקות ומשמש כמקדם ריפוי. החמצן, בדרך כלל, עובר דרך זרם הדם ועמו הוא נישא לכל חלקי הגוף ומשחרר חומרים התורמים לצמיחת והתמיינות תאי גזע וחידוש נשימת החמצן התאית אצל תאים בריאים שנפגעו. בכך החמצן מסייע לגוף להילחם בחיידקים וזיהומים הגורמים לדלקות.
• במהלך טיפולים, כגון הקרנות, נפגעים לא רק תאי הסרטן, אלא מתרחשת פגיעה גם ברקמות בריאות מסביב לגידול. פגיעה זו מוגדרת כנזקי הקרנות מאוחרים לרקמות ולעצמות. רמות החמצן הגבוהות המגיעות לרקמות הפגועות מסייעות בחידוש ויצירת כלי דם חדשים ותאים בריאים באותן רקמות שנפגעו.
• מחלת הסרטן הן בגלל הפגיעה הגופנית שהיא גורמת, הן בגלל תופעות הלוואי של הטיפולים האגרסיביים והן בגלל השלכותיה על מצבו הנפשי של החולה, גורמת לירידה באנרגיה, חולשה ועייפות. מלבד ההשפעות הבריאותיות של נשימת החמצן הטהור על הגוף, מתרחש תהליך מופלא אחר המסייע לחולים לשפר את האנרגיות הנמוכות, ליצור תחושת עירנות, לחדד את הזיכרון והיכולות הקוגניטיביות ולהביא לחיזוק מנטלי הגורר בעקבותיו את היכולת להתמודד עם המחלה.

חשוב לזכור שתאי הסרטן מתפתחים בסביבה נטולת חמצן או בסביבה של רמת חמצן נמוכה (היפוקסיה). לכן, תוספת רמות חמצן גבוהות לגוף מסייעת בהפחתת מצבי היפוקסיה, הנפוצים בגידולים סרטניים. כאשר לגוף חודרות רמות חמצן גבוהות, לתאי הסרטן המוחלשים, לאחר טיפולים, אין ברירה אלא להיכנע לחמצן.

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.