הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז טיפול בתא לחץ

הפרעות קשב וריכוז (ADD – Attention Deficit Disorder) היא לקות מורכבת שמקורה הוא, על פי רוב, ביולוגי נוירו-התפתחותי / נוירו-פסיכולוגי והיא המתבטאת בניתוקים, הסחת דעת, תפקודי קשב נמוכים, בעיות ריכוז כגון קושי להתרכז בפעילות לאורך זמן ונדידת מחשבות, בעיות זיכרון, קושי במיון מיידע, קושי ביכולת לעבד גירויים סביבתיים ולעיתים גם היפראקטיביות (ADHD) ואימפולסיביות.
תופעת הקשב וריכוז היא מצב כרוני שאינו חולף עם הגיל. בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הלוקים בתסמונת והאומדן הוא שכ- 7% מהאוכלוסייה סובלת מסוגים שונים של הפרעות קשב וריכוז.
ההפרעות עלולות לגרור קשיים נלווים כגון קשיי לימוד, בעיות בתקשורת החברתית, תסכול ולחצים נפשיים. פעמים רבות מפתחים ילדים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז דימוי עצמי נמוך וזאת למרות אינטליגנציה גבוהה, יכולות גבוהות, גם יכולות לימוד, ושפע כישרון.

ממה נובעות הפרעות קשב וריכוז?

ההנחה הרווחת כיום היא ש-ADD נגרם עקב שילוב של גורמים מולדים וגורמים סביבתיים.
מחקרים מצאו שקיים בסיס גנטי משמעותי. אצל רבים מהלוקים בהפרעות קשב וריכוז נמצאה ההפרעה גם אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה.
גורמים מולדים נוספים העשויים לגרום להפרעת קשב וריכוז הם חשיפה תוך רחמית לזיהומים, סיבוכי הריון, גורמים נוירו-ביולוגיים כגון שינויי במבנה המוח (מולד או עקב חבלה).
הפרעות קשב וריכוז נמצאו גם אצל ילדים שהושפעו מגורמים סביבתיים ופסיכו-סוציולוגיים כגון הזנחה, התעללות, סביבה נוקשה ותובענית מידי, יחס שלילי מההורים וכדומה.

כיצד ניתן לטפל בהפרעות קשב וריכוז?

עם השנים התפתחו גישות שונות ועימן שפע של טיפולים המיועדים להקל על הפרעות הקשב וריכוז. ההמלצה היא לקיים תוכנית טיפולים רב-מערכתית הכוללת, מלבד הילד, גם את המשפחה ואת מסגרת החינוך.
קייימות שלוש גישות טיפול מרכזיות:
• טיפול תרופתי בחומרים מעוררים, כשהתרופה הנפוצה היא ריטלין.
• טיפול פסיכותרפי המשלב טיפול קוגנטיבי-התנהגותי.
• טיפולים אלטרנטיביים שונים (ביופידבק, טיפול באומנות, טיפול במוזיקה, טיפול בעזרת בעלי חיים ועוד).
לגבי תזונה, עד היום לא נמצא קשר ישיר בין הפרעות קשב וריכוז לבין תזונה אם כי עבור מצבי היפראקטיביות רצוי להימנע ממזונות מסויימים.

טיפול בתא לחץ להפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז הן תחום נחקר ביותר שנים האחרונות. מחקרים רבים נערכו וממשיכים להתבצע כדי ללמוד מהם הגורמים לתופעה ומהם הטיפולים המתאימים ביותר. כאמור, מחקרים רבים מלמדים שחלק ניכר מהפרעות קשב וריכוז מקורו ביולוגי ונוירולוגי ואצל הלוקים בקשב וריכוז נמצאו שינויים מבניים במוח.
במקביל, כבר שנים רבות ידוע שטיפול בתא לחץ עבור נפגעי מוח מביא לשיפור ניכר ביכולות הקוגנטיביות, הטבה ניכרת ביכולות הריכוז הזיכרון, ביכולות לעבד מידע ובהתמצאות במרחב, וזאת גם אם חלפו מספר שנים ממועד הפגיעה.
הצלחת הטיפולים בתא לחץ על הסובלים מנזקים מוחיים בשילוב הידע הנצבר ממחקרים על הפרעות קשב וריכוז, הביאה חוקרים לנסות גישה טיפולית חדשה של שימוש בתא לחץ עבור הלוקים בהפרעות אלו.
הטיפול בתא לחץ הוא בחמצן רווי, כלומר, חמצן שרמתו גבוהה יותר מרמת החמצן בלחץ אטמוספרי רגיל (חמצן היפרברי). רמות החמצן הגבוהות החודרות לגוף, מגבירות את זרימת הדם למוח. דבר זה מביא לעוררות של תאי העצב רדומים במוח. קיימים דיווחים שלאחר מספר טיפולים בחמצן היפרברי, ילדים הסובלים מADD הראו יכולות מיקוד, ריכוז וזיכרון משופרות, הצליחו להתבטא בצורה רהוטה יותר, ושיפרו את האינטראקציה החברתית בבית הספר ומחוצה לו.

כיצד מתבצע הטיפול בתא לחץ?

תא לחץ הוא מבנה דמוי צוללת העשוי מחומרים עמידים ללחץ. בתא המיועד למספר מטופלים בו זמנית, כל מטופל נושם חמצן נקי באמצעות מסיכה אישית או ברדס. הטיפול בתא לחץ הוא טיפול בטוח מאוד, נטול סיכונים ואינו פולשני.
החמצן חודר לגוף עם כל נשימה וכאשר הגוף רווי בחמצן, לא נותר לו אלא להתמוסס לתוך פלסמת הדם וכך להגיע עם זרם הדם לאיברים השונים, בהם המוח. הגעת החמצן למוח מרחיבה את כלי הדם ומאפשר את חידוש חילוף חומרים בתאים. התאים מקבלים חמצן נקי והתחושה המתקבלת היא של צלילות ואנרגיות גבוהות.
כמות הטיפולים ומשך כל טיפול נקבע עבור כל ילד בהתאם למצבו האישי. לרוב מדובר בסדרת טיפולים כאשר כל טיפול נמשך בין 30 דקות לשעתיים.

לסיכום

הטיפול המומלץ לבעיות קשב וריכוז הוא טיפול רב מערכתי ,אשר לעיתים משלב תרופות עם טיפולים אלטרנטיביים וטיפולים פסיכותרפיים.
ההבנה ההולכת ומתבהרת של הגורמים לבעיות קשב וריכוז הולכת בד בבד עם הניסיון המצטבר של הטיפולים בתא לחץ וההכרה ביתרונות העצומים שהם מביאים לנפגעי מוח.
הטיפול בתא לחץ עבור בעיות קשב וריכוז הוא טיפול פורץ דרך ומהווה חלופה טבעית ובטוחה יותר לתרופות הניתנות כיום עבור מצבים אלו.

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.