טיפול באנמיה באמצעות תא לחץ

מהי אנמיה?

אנמיה (Anemia), הנקראת בעברית "מיעוט דם", היא מחלה המטולוגית (של מערכת הדם). השם "אנמיה" הוא שם כולל לקבוצת מחלות שהמשותף לכולן הוא רמה נמוכה או חוסר בחלבון המוגלובין.
אנמיה יכולה להיות מחלה בפני עצמה או להופיע כתוצאה ממחלה אחרת והיא יכולה להופיע בכל גיל, אך נפוצה יותר בקרב ילדים, קשישים, חולים מחלות כרוניות וגם בקרב צמחונים וטבעונים.

סוגי אנמיה

מחלות האנמיה מחולקות לשתי קבוצות על פי האופן בו נוצרה בגוף רמת ההמוגלובין הנמוכה:
• אנמיה שנוצרה כתוצאה בפגיעה במנגנון הייצור של ההמוגלובין או של כדורי הדם.
• אנמיה שנוצרה כתוצאה מהרס כדוריות דם אדומות או בעקבות אובדן דם.

 בתוך כל קבוצה קיימים מספר סוגים. סוג האנמיה הספציפי נקבע על פי בדיקות דם:אנמיה טיפולי תא לחץ

• אנמיה מחוסר ברזל – זהו הסוג הנפוץ ביותר. אצל הלוקים בסוג זה הגוף אינו מסוגל לספוג ברזל בכמות מספקת. הברזל עצמו הוא מרכיב בחלבון ההמוגלובין ולכן,
תאי הדם אינם מצליחים לשנע את החמצן לאברי הגוף השונים בכמות מספקת.
• אנמיה מחוסר חומצה פולית
• אנמיה מחוסר בויטמין B12
• אנמיה ממחלה כרונית (לדוגמה אנמיה כתוצאה ממחלת קרוהן וקוליטיס)
• אנמיה מדלקת (מצב דלקתי או זיהומי הגורם לאנמיה כתופעת לוואי)
• אנמיה המוליטית (אנמיה מהרס תאי דם אדומים)
• אנמיה חרמשית (מחלה גנטית הגורמת ליצירת מולקולות המוגלובין לא תקינות)
• אנמיה אפלסטית (מחלה בה עצם המח לא מייצר מספיק תאי דם אדומים)
• אנמיה מאיבוד דם (דימום מאסיבי, איבוד דם בשל המחזור החודשי וכד')

חשיבות חלבון ההמוגלובין לגוף

החלבון המוגלובין (Hemoglobin) נמצא בתאי הדם האדומים ותפקידו הוא לשאת את החמצן מהריאות לכל חלקי הגוף, כולל הרקמות והשרירים.

תסמינים לאנמיה

תסמיני האנמיה אינם ייחודיים או ספציפיים למצב זה אך הסובלים מאנמיה עלולים לחוות תסמינים, כגון: כאבי ראש וסחרחורות, חוסר תיאבון, עצבנות, קשיי ריכוז, חולשה, בחילה, חיוורון ונשירת שיער. ישנם סימנים נוספים כגון תחושת קור בגפיים, ציפורניים שבירות, ריפוי איטי של פצעים ואפילו תפקוד מיני ירוד.
כמות התסמינים וחומרתם מושפעים מחומרת המחלה שיכולה להיות מוגדרת מאנמיה ברמה קלה ועד אנמיה ברמה קשה.

טיפול קונבנציונלי באנמיה

הטיפול ניתן בהתאם לגורם המחלה. לדוגמה:
במקרים של אנמיה הנגרמת כתוצאה מדימום כרוני או דימום חמור יתבצע טיפול לעצירת הדימום ולעיתים יינתן עירוי דם.
באנמיה אפלאסטית יתכן ויהיה צורך לבצע השתלת מח עצם.
במקרים של אנמיה מחוסר ברזל יינתן תוסף ברזל, באנמיה מחוסר B12 יינתן תוסף B12 או זריקות B12 וכדומה.

טיפול טבעי באנמיה

לסובלים מאנמיה מוצעים מספר טיפולים טבעיים או אלטרנטיביים, בהם טיפול נטרופותי הכולל צמחי מרפא ותוספי תזונה טבעיים, אכילת מזונות עשירים בברזל, B12 וחומצה פולית ואכילת ומזונות מעודדי ספיגה.

טיפול באנמיה באמצעות חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה

רפואה היפרברית (לחץ חמצן הפרברי, משמעותו: חמצן בלחץ של מעל 1 אטמוספירה) היא רפואה מתקדמת וחדשנית הניתנת בבתי חולים או במכונים. במהלך טיפול זה או סידרת טיפולים, המטופל מוכנס לחדר אליו נדחס חמצן בלחץ גבוה ונושם 100% חמצן.
אצל אדם בריא, ההמוגלובין מוביל מהריאות לתאים ולרקמות הגוף את כמות החמצן הדרושה להם. אצל חולי אנמיה קיים ליקוי בתהליך זה. לכן, אספקת חמצן נקי ובלחץ גבוה לריאות "מאלצת" המסת כמות גדולה מהחמצן לתוך פלסמת הדם. כך הדם מסיע לתאים ולרקמות את כמות החמצן החסרה להם ומכאן שהטיפול באנמיה קשה באמצעות תא לחץ הוא יעיל ביותר.
כאמור, הטיפול ההיפרברי מעלה משמעותית רמת החמצן ברקמות הסובלות מרמת חמצן נמוכה עקב האנמיה אבל לא רק. אצל חולים בדלקות ובזיהומים שגורמים לאלרגיה, טיפול זה מסייע לטיפול בדלקת עצמה. הטיפול גם גורם לחידוש ייצור תאי גזע במח העצם ולכן הוא משמעותי לטיפול באנמיה אפלסטית.

לסיכום,

אנמיה היא מחלה נפוצה למדי ועלולה להופיע כתוצאה מגורמים שונים. רמת חומרת המחלה נעה מקלה ועד קשה. למחלה ניתנים טיפולים שמרניים בהתאם לסוג האנמיה, כגון טיפול בכדורים או תוספים ולעיתים נדרשת התערבות כירורגית או טיפול מיידי כגון עירוי דם. טיפול טבעי במחלה גם הוא יעיל במקרים רבים ומערב תזונה נכונה המכילה את המרכיבים החסרים היוצרים את האנמיה או מזונות המשפרים את ספיגת המרכיבים החסרים.
לטיפול באנמיה קשה מומלץ להיעזר בטיפול בתא לחץ ומאפשר נשימת חמצן נקי בלחץ גבוה המסייע על ידי הזרמת חמצן בכמות מוגברת לתאים הסובלים מחוסר בחמצן עקב אי יכולתו של ההמוגלובין לספק חמצן בכמות מספקת. בזכות ריווי החמצן בתאים חולי אנמיה יחושו את החלשות התסמינים המשפיעים על איכות חייהם: ירידה בכאבי ראש וסחרחורות, עליה בתיאבון, ריפוי מהיר יותר של פצעים, העור יראה פחות חיוור והמטופל יחווה תחושה טובה יותר של חיוניות, מרץ, יכולת ריכוז משופרת ופחות תשישות.

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.