אלצהיימר ודימנציה

מחלות ניווניות של המוח – אלצהיימר ודמנציה

אולי זה נשמע מפתיע, אבל כבר בגיל צעיר המוח שלנו מתחיל להתנוון. נשמע לא רק מפתיע אלא בעיקר מפחיד. מדוע? כיוון שמחלות ניווניות, כמו כל המחלות הכרוניות, הן מחלות שפוגעות באיכות החיים שלנו. ואם הן פוגעות לנו לא רק באיכות החיים אלא גם בצלילות המוח והיכולת שלנו לחשוב זה בהחלט מלחיץ ומבהיל. תפוצת המחלות הניווניות של המוח הולכת וגדלה בשנים האחרונות, עם העלייה ברמת החיים, עם הרפואה המודרנית ועם ותוחלת החיים הארוכה.

תהליכי ניוון, בין שהם מוחיים או שאינם מוחיים, אינם תהליכים פתאומיים, אלא תהליכים ארוכים ומתמשכים. מחקרים מלמדים שתהליכי הניוון המוחיים מתחילים כבר בסביבות גיל 45. לעיתים אנחנו מרגישים ש"משהו השתנה" אצלנו ואנחנו לא יודעים לזהות מהו בדיוק הדבר. יתכן שאנחנו חשים ירידה בריכוז, ביכולת הזיכרון, תחושת דיכאון בלתי מוסברת או שינוי קל בהתנהגות שלנו. אבל לחיים סביבנו יש כל כך הרבה השפעה עלינו כך שבתקופה בה אנו עסוקים כל כך בעבודה, במשפחה, במצבינו הכלכלי ובדאגה לבריאות ההורים המתבגרים, אנחנו מעדיפים להתעלם משינויים אלו כך שכמעט ואין לנו את היכולת לייחס שינויים אלו להתחלה של התפתחות מחלה ניוונית במוח.

בין המחלות הניווניות של המוח (מחלות נוירודגנרטיביות כרוניות) נמצאות מחלות הדמנציה למיניהן, כולל אלצהיימר, מחלת הפרקינסון, מחלת MSA, מחלת הנטינגטון ועוד מספר מחלות.
כאשר מאובחנת מחלה ניוונית של המוח, הזיהוי מתבצע בשלב האל-חזור. השלב בו הסימפטומים המלווים אותן מורגשים ומפריעים לאיכות החיים. זהו השלב בו כבר נוצרה פגיעה חמורה ובלתי הפיכה. למחלות אלו אין כיום ריפוי. ישנן תרופות שמסייעות להקל על סימפטומים, אולי לעכב את התפתחות המחלה, אך עדיין, ועל אף המחקרים הרבים הנערכים, לא נמצאו תרופות הפלא להעלים אותן. עד היום, ידוע על כ-200 תרופות ניסיוניות שניתנו למחלת האלצהיימר שכשלו.

למחלות השונות גורמים שונים שכולם מביאים בסופו של דבר לתוצאה של מות תאים במוח. הגורמים עשויים להיות גנטיים – תורשתיים, מוטציות, גורמים סביבתיים, גורמים ביוכימיים, גורמים שמקורם במערכת העצבים כמו מחלות היוצרות לחץ על המוח ואפילו מצבים רגשיים.
כיוון שהתהליך הניווני הוא איטי, הפגיעה נוצרת בתחילה באחוז קטן מתאי המוח והולכת ומתפשטת עם הזמן לעוד ועוד חלקים ואזורים אחרים במוח. מה יקרה אם נדע שהתהליך התחיל ונוכל לעצור אותו כל עוד אחוז התאים שנפגע עדיין לא גרם להתפרצות הסימפטומים החריפים? גם נושא זה נחקר היום רבות.

טיפולים רבים ניתנים היום לנפגעים במחלות הניווניות של המוח. חלקם כוללים תרופות כימיות, צריכת מוצרים טבעיים כגון אומגה 3 וויטמינים שונים, פעילות פיזית מתונה ועוד. כולם ניתנים במטרה לאזן את הגוף, את סוכר, את הפרשת הרעלים השונים ואת החמצן.
ברבות מהמחלות המוחיות שנבחנו נמצא שמלבד משקעים חלבוניים, משקעי אמילואיד ודלקות בתאי המוח, הם גם אינם מקבלים חמצן בכמות מספקת (מצב הקרוי היפוקסיה) הדרושה לפעילותם התקינה. מתוך הבנה זו ומתוך התרומה הידועה של טיפולים בחמצן למי שסבל מחבלות ראש ולמי שלקה בשבץ מוחי, נערכו ניסויים שבחנו את יתרונות השימוש בתא לחץ עבור החולים במחלות הניווניות השונות של המוח. ניסויים אלו הראו שהטיפול בחמצן הוריד את רמות הדלקת בתאי המוח ובמערכת העצבים, שיפר את רמת ההיפוקסיה (שיפור ברמת החמצן בתאים) והשפיע על המטופלים הן במישור הפתולוגי, כגון על נזקים שנגרמו לרקמת המוח והן במישור הקוגניטיבי. נצפה שגם רמת החיוניות והאנרגיה עלתה.
החמצן בתא לחץ נמצא ברמה כפולה ולעיתים אף פי שלוש מאשר כמות רמת החמצן המצויה באוויר אותו אנו נושמים (לחץ אטמוספרי 1). לחץ חמצן זה נקרא חמצן היפרברי. כמויות חמצן אלו חודרות לגוף ומתמוססות בדם וכך מגיעה חמצן לכל חלקי ואברי הגוף וכמובן גם למוח. החמצן מסייע לתאים לשפר את חילוף החומרים ולייצר מחדש את האנרגיה שאבדה להם ובכך הם יכולים להמשיך להתפתח ואף לשכפל את עצמם, כתאים בריאים. החמצן גם מסייע לשיפור את התמיינותם של תאי גזע שהם עצמם מקדמי ריפוי ואף למביא להתפתחותם של תאי דם לבנים הידועים כנלחמים בדלקות.
אומנם זיהוי מחלות הניוון המוחיות בשלביהן הראשונים או בהתבסס על אבחון מוקדם על פי גורמים גנטיים וגורמי סיכון אחרים הוא עדיין אתגר גדול, אך ההנחה היא שככל שהטיפול בחמצן יינתן בשלב מוקדם יותר של המחלה, כך יעילותו תגבר. טיפול בחמצן היפרברי, המוכר כבר עשרות שנים כטיפול יעיל במגוון מצבים רפואיים אקוטיים, מוגדר כיום על ידי רופאים וחוקרים רבים כטיפול מהפכני על מחלות המוח הניווניות שסגולותיו רק הולכות ונודעות יותר ויותר עם הזמן והניסיון המצטבר.

 

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.