אי פוריות וטיפולי IVF

 טיפול בבעיות פוריות ותמיכה בהפריה חוץ גופית

מגוון רחב של גורמים עשויים ליצור בעיות פוריות אצל שני המינים ולהביא לקשיים בהיווצרות הריון תקין. בין גורמים אלו ניתן למנות את איכות הביצית, איכות הזרע, עובי רירית הרחם ואיכותה, כמות הביציות בשחלות, מבנה הגוף, הידבקויות רירית הרחם (אנדומטריוזיס) ועוד. אלו הם רק חלק מהגורמים היותר נפוצים העשויים לגרום לאי-פוריות. מלבדם קיימים מצבים נוספים המביאים לקשיי פריון, חלקם אף בלתי מוסברים.
טיפולי פוריות הם שם כולל לטיפולים הניתנים לנשים ולגברים במטרה לסייע לכניסה להריון וכוללים טכניקות פולשניות ושאינן פולשניות להגברת הפוריות, לשיפור איכות הזרע או הביצית. לרוב הטיפולים ניתנים לאחר ביצוע סדרת בדיקות מקיפות ואבחון הבעיה כדי לספק טיפול ממוקד.

לצד הטיפולים והפתרונות שמציעה הרפואה הקונבנציונלית, בהם טיפולים הורמונליים וטיפולי הרפיה חוץ גופית, ניתן למצוא מגוון של טיפולים תומכים וטיפולים אלטרנטיביים הניתנים במסגרות של הרפואה הסינית, כחלק מטיפול תזונתי (למשל, נטילת ויטמין E), שימוש בצמחי מרפא ופרחי באך, טיפולי רפלקסולוגיה ועוד. חלקם ממוקדים במתן פתרון לבעיה הפיזית וחלקם מיועדים לספק שחרור ורגיעה מהלחצים המלווים את תהליך הכניסה להריון.
אחד הטיפולים שתופסים כיום יותר ויותר תאוצה למגוון רחב של בעיות רפואיות, בהן גם בעיות פריון, הוא טיפול בחמצן היפרברי. זהו אינו טיפול אלטרנטיבי או משלים בהגדרה, אלא הליך רפואי תומך המשלב תמיכה פיזית רב מערכתית עם תמיכה נפשית.

חמצן היפרברי הינו חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה והטיפול בנשימת חמצן טהור ודחוס באמצעות תא לחץ מוגדר כטיפול שאינו פולשני. במהלך הטיפול, המטופל השוהה בתא לחץ נושם, באמצעות מסיכה אישית, לחץ אוויר העשוי להיות גבוה עד פי שלושה מאשר לחץ האוויר הרגיל. בתנאים אלו, הריאות אוספות עד פי שלושה יותר חמצן מאשר מתאפשר לנו לנשום בלחץ האוויר הרגיל, המכיל רק כ 20% גז חמצן ועוד כ 80% גזים אחרים. זרם הדם שלנו נושא את החמצן העודף לכל הגוף, ממריץ את שחרור החומרים המכילים גורמי גדילה ותאי גזע, חודר לתאים ומחדש את חילוף החומרים התאי ובכך מסייע לחידוש רקמות, ליצירת כלי דם חדשים, לפתיחת חסימות באברים השונים, כולל המוח וכלי דם, טיפול בפצעים קשיי ריפוי ועוד.

תוצאות של מחקרים שנעשו על השפעת טיפול בלחץ חמצן גבוה על בעיות פוריות הראו תוצאות חיוביות, מרשימות ומעודדות. טיפול זה מספק מענה למגוון רחב של בעיות הן אצל נשים והן אצל גברים. המחקרים בחנו את השפעת הטיפול על נשים לאחר שעברו תהליך של הפרייה חוץ גופית (IVF) ונשים שעדיין נמצאות בשלבים המקדימים של הטיפול.

להלן ממצאים שנאספו ממגוון מחקרים שבוצעו בתחום:

• כדי שעובר ייקלט ברחם, על רירית הרחם (האנדומטריום) להיות בעלת עובי של 10 מ"מ לפחות. במצבים בהם רירית הרחם דקה במיוחד (למשל, עקב מחלת האנדומטריוזיס), עשויים להיווצר קשיים בקליטת הביצית המופרית. בזכות נשימת חמצן טהור בלחץ גבוה, החמצן מגיע לכל הרקמות בגוף, וכך הוא מגיע גם לרירית הרחם ומסייע לבנות ולעבות אותה. מחקרים הראו שאיכות רירית הרחם הייתה טובה משמעותית אצל נשים בתהליכי טיפולי פוריות כאשר הן קיבלו טיפול בחמצן בלחץ היפרברי במהלך מחזור הטיפול.

• לאנגיוגנזה (תהליך של יצירת כלי דם חדשים) ושיפור בזרימת הדם נמצאה השפעה חיובית על תפקוד השחלה בשלב הפוליקולרי. זהו השלב במחזור החודשי המתחיל ביום הוסת הראשון ומגיע אל סופו ביום הביוץ עצמו. בשלב הזה הורמון האסטרוגן, אשר נוצר על ידי תאי הזקיק מסייע לביצית להגיע לשלב ההבשלה וכן מסייע להכין את הרחם לקראת הריון אפשרי. במקרה זה, הטיפול בחמצן ניתן עד יום לפני החזרת הביצית המופרת לרחם.

• נמצא שקיים קשר בין חוסר חמצן לכמות מוגברת של ליקויים כרומוזומליים בעוברים. לכן אספקת כמות חמצן מוגברת עשויה להביא להפחתה בליקויים אלו ולסייע להבשלת ביצית בעלת מבנה כרומוזומלי תקין.

• הנחה נוספת היא שאצל נשים בגילאי פוריות מבוגרים יותר (מעל גיל 40), לטיפול בחמצן היפרברי יש השפעה חיובית ותורמת בשלב גירוי השחלות עבור טיפול IVF.

• מלבד הטיפול בנשים העוברות תהליכי הפרייה חוץ גופית, נמצא שלטיפול בנשימת חמצן יתר השפעה חיובית על רמת הזרע ואיכותו אצל גברים המוגדרים כסובלים מבעיית אי-פוריות גברית. מחקרים הראו שחשיפת הזרעונים לרמות החמצן הגבוהות שיפרה את יכולת התנועה שלהם, הפחיתה מצבי היפוקסיה וכן הפחיתה מצבים של פיצול דנ”א במצב של היפראוקסיה.

• לטיפול בלחץ חמצן גבוהה יש השפעה חיובית ובעלת השלכות חיוביות על מצבים נפשיים קשים. נשים רבות, החוות קשיים במהלך כניסה להריון, סובלות מלחץ נפשי גבוה, מתח ומצב רוח ירוד להם בסופו של דבר יש השפעה שלילית היוצרת חסמים בגוף. הטיפול בחמצן מחדש את האנרגיות והצלילות, משפר את ההרגשה הנפשית ומביא לרוגע. כל אלו תורמים גם לרגיעת הגוף ושחרורו ובכך מעניקים נתיב נוסף לשחרור הגוף, להחלמתו ולפתיחת חסמים.

לסיכום, ישנם גורמים רבים שמשפיעים בסופו של דבר על רמת הפריון של גברים ונשים ועל הסיכוי להרות. מחקרים וניסיון מצטבר מראים שלטיפול בחמצן היפרברי השפעה חיובית הן כתמיכה בטיפולים הקונבנציונליים הניתנים ואף כמתן פתרון רפואי לבעיות, שחלקן כלל אינו ידוע.
הטיפול עשוי לשפר באופן משמעותי את הסיכוי להרות ואף לחוות הריון תקין.
חמצן היפרברי, לחץ חמצן גבוה, מחצן טהור, חמצן דחוס, יתר חמצן, תא לחץ, חדר חמצן, נשימת חמצן, בעיות פוריות, קשיי פוריות, בעיות פריון, קשיי פריון, אנדומטריוזיס, קושי להרות, הריון, טיפול IVF, הפריה חוץ גופית, ביצית, זרע, ביצית מופרית, אי פוריות

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.