אורתופדיה ושיקום

רפואה אורתופדית ושיקום אורתופדי

מטרתה של הרפואה האורתופדית היא לסייע לאדם שעבר פציעות אורתופדיות או הליכים כירורגיים אורתופדיים, כגון ניתוחי גב וניתוחי שברים, לחזור לתפקוד. התחום האורתופדי, הנחשב כחדשני מאוד והולך ומתפתח יותר ויותר עם השנים, כולל שילוב של רפואה מתקדמת מתחומי המחשוב, רובוטיקה, ביוניקה וארטרוסקופיות (ניתוחים זעיר פולשניים).
ישנו מגוון רחב של מצבים אורתופדיים, ובהם: עיוותים מולדים בשלד, פגיעות ספורט וחבלות מתאונות המערבות פגיעות ברצועות ובשרירים, שברים בעצמות ושברים שאינם נרפאים לאורך זמן, נקעים, פגיעות בעמוד השדרה, דלקות כרוניות בגידים ובעצמות, דלקות מפרקים ומחלות ראומטיות, בצקת ונמק בעצמות, פריצת דיסק, הסתיידויות בגידים, פצעים כרוניים וניתוחים כירורגיים אורתופדיים כגון ניתוחי גב, סחוס, גידים ורצועות. זוהי רשימה חלקית בלבד.

המצבים המוגדרים כ"אורתופדיים" ו"ראומטיים" מלווים פעמים רבות בפגיעה ברקמות הרכות, באספקת דם ירודה, בצורך לחזק את מערכות העצב-שריר-שלד של הגוף והמפרקים, בטראומה גופנית ונפשית וכמובן בכאבים ואי נוחות. פגיעות אלו מגבילות מאוד את תפקודו העצמאי של הנפגע ופוגעות באיכות החיים. טיפול בתופעות הלוואי המקושרות למצבים אלו נדרש כדי לאפשר לאדם לשוב לתפקוד ולנהל חיי שגרה.

השיקום האורתופדי עשוי להיות לכלול תרופות שונות, תרופות אנטיביוטיות, הזרקת חומרים נוגדי דלקת ופעמים רבות נעשה שימוש באביזרים אורתופדיים, כגון: חגורות, מדרסים ומגינים. גם תחומי הרפואה המשלימה כגון פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ואף פסיכולוגיה הינם חלק מהמכלול של הטיפול האורתופדי והם ניתנים בהתאם למצב הרפואי. טיפולים אלו יעילים ומסייעים להקלה אך לא תמיד עוקרים את הבעיה מהשורש.
טיפול יעיל ביותר המסייע להחלמה מהירה ממצבים של פגיעות אורתופדיות הוא טיפול בחמצן רווי. יעילות טיפול זה לפגיעות המקושרות עם אורתופדיה ידועה כבר עשרות שנים. טיפול ב 100% חמצן רווי מגדיל את שיעור הריפוי ומביא להקלה בתסמינים הנלווים לפגיעות אלו.

כיצד הטיפול בחמצן רווי (טיפול היפרברי) תומך בשיקום האורתופדי?

הטיפול בחמצן ההיפרברי, חמצן נקי דחוס בלחץ אטמוספרי הגבוה מלחץ האוויר הרגיל, מבוצע בתא לחץ. טיפול זה אינו פולשני וכמעט נטול תופעות לוואי. המטופל השוהה בתא הלחץ נושם, באמצעות מסיכה אישית, את החמצן בלחץ שהוגדר כמתאים עבור מצבו הרפואי. החמצן, עקב רמתו הגבוהה בגוף מומס לתוך פלסמת הדם וכך מצליח להגיע ליותר אברים ולהשפיע על איברים פגועים הסובלים ממצבים של היפוקסיה (מצבי חוסר חמצן).
הטיפול משפר את זרימת מחזור הדם ומאפשר לדם הרווי בחמצן להגיע לאיברים הפגועים כולל הרקמות, השרירים, הרצועות, הגידים והעצמות. הגעת חמצן ברמות גבוהות לתאים ולאיברים הפגועים מאפשרת יצירת כלי דם חדשים וחידוש התאים הפגועים באזורים אלו ובכך למנוע נמק ואיסכמיה טראומטית חריפה של הגפיים. הסירקולציה הטובה מאפשרת את הפחתת הדלקות והזיהומים ואפילו עשויה למנוע מצבי נמק העלולים לגרום לקטיעת איברים וכן את הצורך בביצוע ניתוחים חוזרים.
החמצן הטהור הוא מאיץ ריפוי ונמצא שהטיפול בו מצמצם באופן משמעותי את משך השהייה בבית החולים. מלבד יכולתו לרפא את האיברים הפגועים ולהפחית כאבים הוא מחדש את האנרגיה שאבדה לנפגע, מפחית עייפות ובכך תורם ליכולתו להשקיע גם בטיפולים הנלווים הדורשים מאמץ פיזי, כגון טיפול פיזיותרפיה, ובכך משפר פלאים את יעילותם.

לסיכום

מצבים אורתופדיים עלולים להיגרם כפגיעות טראומטיות מידיות (למשל, תאונות) או כמצב כרוני מתמשך המלווה בכאבים ובהגבלת יכולת התנועה. חזרה מהירה לשגרה, לאחר פגיעות אורתופדיות וניתוחים אורתופדיים הכרחית לא רק לשיקום מצבו הגופני והנפשי של המטופל, אלא גם כדי להקל על בני המשפחה, שלרוב נדרשים לסייע סביב השעון במקרים של הפגיעות המגבילות הללו. לעיתים אף נדרש סיוע של מטפל צמוד ובכך גם כרוכות עלויות גבוהות. מבין מגוון הטיפולים הניתנים, הטיפול בחמצן היפרברי הוא בעל יעילות גבוהה באופן משמעותי ומאפשר לא רק הקלה בתסמינים, אלא ממש משמש לריפוי ובמקרים קיצוניים אף עשוי למנוע מצבי נמק וקטיעת אברים.
השלכות הטיפול בחמצן הן רחבות ומסייעות להשיב לגוף את האנרגיה שאבדה לו ובכך לגייס את הכוחות הנדרשים למטופל בכדי להתמיד בהליך השיקומי ולבצע את התרגילים הנדרשים. הטיפול יכול להינתן בכל זמן, אך ככל שהשיקום האורתופדי, ובכללו גם הטיפול בחמצן, מתבצע בשלב מוקדם יותר וסמוך יותר למועד הפגיעה או הניתוח, כך תוצאותיו יעילות יותר.

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.