אוטיזם

השפעות הטיפול בתא לחץ ללוקים באוטיזם ותסמונת על הרצף האוטיסטי

מהו הספקטרום האוטיסטי?

הפרעות על הספקטרום האוטיסטי כוללות קבוצה הטרוגנית של הפרעות נוירו-התפתחותיות המתאפיינות בליקויים נוירולוגיים המשפיעים על תהליכי החשיבה, ליקויים תקשורתיים, אינטראקציה חברתית, בעיות בעיבוד מידע חושי, מוטורי ותפישתי, ליקוי בהתפתחות השפתית, דפוסים התנהגותיים חוזרים, לקות תעסוקתית ועוד אספקטים הנוגעים לתפקוד היומיומי.
בין ההפרעות הנמצאות על הרצף האוטיסטי ניתן למצוא, מלבד אוטיזם קלאסי, גם את תסמונת אספרגר, תסמונת רט, אוטיזם נסגני, מקרים מסוימים של תסמונת ה-X השביר, PDD-NOSשהיא הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת, הפרעת ילדות דיס-אינטגרטיבית וכן עוד מספר תסמונות נוספות וכן תת-הגדרות של התסמונות שצוינו עד כה.

גישות טיפוליות למחלות על הספקטרום האוטיסטי

ככל הידוע, לא ניתן לרפא אוטיזם. עם זאת, במהלך השנים פותחו שיטות טיפול וגישות טיפוליות שונות המסייעות לקדם את הלוקים באוטיזם בתחומים שונים. התאמת הטיפול היא אינדיבידואלית ונבחרת בהתאם להפרעה, חומרתה וחומרת הליקויים בהם מתבטאת ההפרעה (למשל: ליקוי שפתי, התנהגותי, תקשורתי וכדומה).
בין השיטות והגישות השונות ניתן למצוא טיפולים המבוססים על עקרונות הפסיכולוגיה ההתפתחותית, שיטות המבוססות על ההנחה שהפרעות על הקשת האוטיסטית נובעות מבעיות מטבוליזם, שיטות המסייעות למטופלים להסתגל לחיים בקהילה, טיפולים בעזרת בעלי חיים ועוד.
שיטה אלטרנטיבית נוספת לשיפור מצבם של הלוקים בתסמונות האוטיסטיות, ההולכת ותופסת יותר ויותר תאוצה, היא טיפול באוטיזם באמצעות חמצן היפרברי. טיפולים בתא לחץ שבו ניתן ריכוז גבוה של חמצן בלחץ אטמוספרי גבוה, הראה כבר בעבר תוצאות חיוביות במצבים נוירולוגים אחרים והוא גורר השפעות חיוביות פיזיולוגיות וביו כימיות .

עקרונות שיטת הטיפול בחמצן היפרברי

טיפול בחמצן היפרברי כולל שאיפה של עד 100% חמצן נקי, שאינו מעורבב בגזים אחרים, בשונה מהאוויר אותו אנו נושמים ומכיל "רק" כ 21% חמצן. הטיפול בנשימת החמצן מתבצעת בתא לחץ לתוכו נדחס חמצן בלחץ הגבוה מ-1 לחץ אטמוספרי ואותו המטופל נושם באמצעות מסיכה אישית או ברדס.
אחת התיאוריות התומכות בטיפול היפרברי טוענת שחמצן יכול לסייע בצמצום תהליכים דלקתיים בגוף ואף לסייע לשיפור של זרימת החמצן גם לרקמת המוח. כיצד זה קורה?
כאשר מטופל נמצא בתא לחץ, הוא נושם חמצן טהור באמצעות מסיכה. עם כל נשימה כמות החמצן בגוף עולה. העלייה בלחץ החמצן מאפשרת לו להתמוסס לתוך נוזלי מערכת הדם (הפלסמה). כאשר פלסמת הדם רוויה בחמצן המומס, זרם הדם מסיע אותו לכל רקמות הגוף. החמצן נדרש לתאים לצורך הנשימה התאית וחילוף החומרים. החמצן שמגיע גם לתאים מרוחקים ותאים פגועים מסייע בחיזוקם והחלמתם.
ידוע שרקמות דלקתיות בגוף סובלות מזרימת דם נמוכה וכתוצאה מכך מקבלות רמות חמצן נמוכות. במהלך הטיפול בתא לחץ, הדם הרווי בחמצן מסייע בחידוש תאי דם שנפגעו באזורים בהם נמצאות רקמות דלקתיות. כאשר זרימת החמצן לרקמות הפגועות הולכת וגדלה מתבצע עמו ריפוי של התהליך הדלקתי.

השפעת הטיפול בחמצן היפרברי על הלוקים באוטיזם ותסמונות על הרצף האוטיסטי

מחקרים הראו שאצל ילדים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי קיימות רמות גבוהות של דלקת ברקמת המוח.
בבדיקות הדמיה שבוצעו אצל ילדים הלוקים באוטיזם ניתן לראות את אותם אזורים דלקתיים במוח. בדיקות דומות שנערכו לאחר סדרת טיפולים בתא לחץ הראו שאותם אזורים, שלפני כן הופיעו בהדמיה כחשוכים, מופיעים כעת כמוארים. כלומר, אזורים בהם לא התבצע קודם חילוף חומרים תאי, מראים שתהליך מטבולי זה מבוצע באותם אזורים לאחר הטיפול.
קיימים דיווחים שהטיפול בתא לחץ עזר לשפר אצל נפגעי אוטיזם את התפקוד הכללי, את פיתוח השפה ויכולת הדיבור ואף הביא לשיפור ביצירת קשר עין עם הסובבים ונצפה גם שיפור במודעות הקוגניטיבית והסנסורית – חושית .

תוך כמה זמן נצפה שיפור במצבם של המטופלים?

השיפור אינו מיידי ואינו מתרחש לאחר טיפול אחד. ההנחה שהיא שסבב טיפולים יכלול כ- 40 עד 60 שעות טיפול, כאשר הטיפול חייב להינתן ברצף מידי יום. ככל שהטיפול ניתן בגיל צעיר כך הוא יעיל יותר. במהלך כל טיפול הילד חובש ברדס ושוהה בתא הלחץ עם ההורה.
הורים לילדים על הרצף האוטיסטי שעברו טיפול בתא לחץ, מדווחים שהם חשו בשינוי אצל הילד לאחר כ 25 – 30 טיפולים והשיפור המשיך לאורך מספר חודשים לאחר תום הטיפול. בין השיפורים שדווחו תוארו מקרים שבהם הילדים הפכו להיות ערניים יותר, מגיבים יותר למתרחש סביבם ורגועים יותר. דווחו גם שיפורים משמעותיים בוויסות החושי, באינטראקציה החברתית וביצירת קשר עין.
חשוב להדגיש, שהטיפול אינו מרפא את הלקות. הממצאים מראים שסבב הטיפולים משפיע לחיוב על ההתנהגות ועל סימפטומים נוירולוגים ומסייע לתפקוד יעיל יותר של הילד. עם זאת, לא ידועה עדיין השפעת הטיפול לטווח הארוך. ההמלצה היא לבצע מחזור טיפולים אחד, לרוב בן 40 שעות. ישנם הורים שחשו בהתפוגגות השינוי במהלך הזמן ובחרו לבצע סבב נוסף בו שוב נצפתה השפעה חיובית בזמן קצר אף יותר במהלך הטיפול.

 

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

WhatsApp פנה אלינו ב Whatsapp

לקביעת תור בזמינות מיידית מלא פרטים

* אנו שומרים על פרטיותך, לעולם לא נעביר את פרטיך.